Cfare jane Nanotubet e karbonit? - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Cfare jane Nanotubet e karbonit?

Cfare jane Nanotubet e karbonit?

· 1 · 66

  • Postime: 78
  • Karma: +0/-0

ne: 21-07-2013, 22:35:21
Shkencëtarët nuk dinë gjithçka rreth nanotubeve të karbonit ose CNTs për të shkurtër, por ata e dinë se ato janë tuba shumë të hollë dhe të hollë të zbrazët të përbërë nga atome karboni. Një nanotube e karbonit është si një fletë grafiti që mbështetet në një cilindër, me përbërjen e hollë gjashtëkëndore që përbëjnë fletën. Nanotubet e karbonit janë jashtëzakonisht të vogla; Diametri i një nanotube të karbonit është një nanometer, i cili është një dhjetë mijëth (1/10 000) diametër i një qimeje njerëzore.


Nanotubet e karbonit mund të prodhohen në gjatësi të ndryshme.

Nanotubet e karbonit klasifikohen sipas strukturave të tyre: nanotubave me një mur (SWNT), nanotubave me dy mure (DWNT) dhe nanotubave me shumë mure (MWNT). Strukturat e ndryshme kanë vetitë individuale që e bëjnë nanotubet të përshtatshme për aplikime të ndryshme.

Për shkak të pronave unike të tyre mekanike, elektrike dhe termike, nanotubetat e karbonit paraqesin mundësi të mrekullueshme për kërkime shkencore dhe aplikime industriale dhe komerciale. Ka shumë potenciale për CNTs në industrinë e përbërësve.

Si prodhohen nanotubetat e karbonit?
Flakët e qirinjve formojnë nanotubet e karbonit natyrisht. Në mënyrë që të përdoren nanotubet e karbonit në kërkime dhe në zhvillimin e prodhimeve të përpunuara, shkencëtarët zhvilluan metoda më të besueshme të prodhimit. Ndërsa një numër i metodave të prodhimit janë në përdorim, depozitimi kimik i avujve , shkarkimi i harkut dhe ablacioni me lazer janë tri metodat më të zakonshme të prodhimit të nanotubeve të karbonit.

Në depozitimin e avullit kimik, nanotubet e karbonit janë rritur nga farat e nanoparticionit metalik të spërkatur mbi një substrate dhe të nxehtë deri në 700 gradë Celsius (1292 gradë Fahrenheit). Dy gazra të futura në këtë proces fillojnë formimin e nanotubeve. (Për shkak të reagimit ndërmjet metaleve dhe qarkut elektrik, oksidi i zirconiumit përdoret ndonjëherë në vend të metaleve për farat e nanopartikulave.) Depozitimi i avujve kimik është metoda më e popullarizuar për prodhimin komercial.

Shkarkimi Arc ishte metoda e parë e përdorur për sintetizimin e nanotubeve të karbonit. Dy shufra të karbonit të vendosur nga fundi në fund janë vaporizuar me hark për të formuar nanotubet e karbonit . Ndërsa kjo është një metodë e thjeshtë, nanotubet e karbonit duhet të ndahen më tej nga avujt dhe blozat.

Ablacioni me laser kombinon një lazer pulsues dhe një gaz inert në temperatura të larta. Lazer i pulsuar avullon grafit, duke formuar nanotube të karbonit nga avujt. Ashtu si me metodën e shkarkimit të harkut, nanotubet e karbonit duhet të pastrohen më tej.

Avantazhet e Nanotubeve të karbonit
Nanotubet e karbonit kanë një numër të pronave të vlefshme dhe unike, duke përfshirë:

Përçueshmëri e lartë termike dhe elektrike
Vetitë optike
lakueshmëri
Rritja e ngurtësisë
Forca e lartë elastik (100 herë më e fortë se çeliku për njësi të peshës)
Peshë e lehtë
Gama e elektro-përçueshmërisë
Aftësia për t'u manipuluar mbetet ende e fortë
Kur aplikohen për produkte, këto prona ofrojnë avantazhe të jashtëzakonshme. Për shembull, kur përdoret në polimere, nanotubet e karbonit mund të përmirësojnë vetitë elektrike, termike dhe elektrike të produkteve.

Aplikimet dhe Përdorimet
Sot, nanotubetat e karbonit gjejnë aplikim në shumë produkte të ndryshme dhe hulumtuesit vazhdojnë të eksplorojnë aplikacione krijuese të reja.

Aplikimet aktuale përfshijnë:

Komponenta e biçikletave
Turbinat me erë
Shfaq panelin e sheshtë
Skanimi i mikroskopëve të sondës
Pajisjet e ndjeshmërisë
Bojëra detare
Pajisje sportive, të tilla si ski, shkopinj bejsbolli, shkopinj hokejsh, shigjeta gjuajtjeje dhe surfboards
Rrjetet elektrike
Bateritë me jetëgjatësi më të gjatë
elektronikë
Përdorimet e ardhshme të nanotubave të karbonit mund të përfshijnë:

Veshje (me goditje dhe pa plumb)
Materiale gjysmëpërçuese
anijen
Ashensorë hapësinorë
Panele diellore
Trajtimi i kancerit
Ekranet me prekje
Ruajtja e energjisë
optikë
radar
Biofuel
LCDs
Tubat e provës nënmikroskopike
Ndërsa shpenzimet e larta të prodhimit aktualisht kufizojnë aplikacionet komerciale, mundësitë për metoda dhe aplikime të reja të prodhimit janë inkurajuese. Ndërsa kuptimi i nanotubeve të karbonit zgjerohet, ashtu do të përdorin edhe ato. Për shkak të kombinimit unik të vetive të rëndësishme, nanotubetat e karbonit kanë potencial për të revolucionarizuar jo vetëm jetën e përditshme, por edhe eksplorimin shkencor dhe kujdesin shëndetësor.

Rreziqet e mundshme të shëndetit të nanotubave të karbonit
CNTs janë një material shumë i ri me pak histori të gjatë. Edhe pse asnjë nuk është sëmurë ende si rezultat i nanotubes, shkencëtarët po predikojnë kujdes kur trajtojnë grimcat nano. Njerëzit kanë qeliza që mund të përpunojnë grimcat toksike dhe të huaja si grimcat e tymit. Megjithatë, nëse një grimcë e caktuar e huaj është shumë e madhe ose shumë e vogël, trupi i tyre mund të mos jetë në gjendje të kapë dhe përpunojë atë grimcë. Ky ishte rasti me azbestin.

Rreziqet potenciale të shëndetit nuk janë shkak për alarm, megjithatë, njerëzit që merren me dhe punojnë me nanotubet e karbonit duhet të marrin masat e nevojshme për të shmangur ekspozimin.
« Editimi i fundit: 01-03-2021, 21:26:47 nga M A X »

Temat e fundit