Cfare eshte i numrit atomik? - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Cfare eshte i numrit atomik?

Cfare eshte i numrit atomik?

· 1 · 42

  • Postime: 18089
  • Karma: +727/-523
  • Gjinia: Femer

ne: 26-07-2013, 18:14:32
Përkufizimi i numrit atomik
Numri atomik i një elementi kimik është numri i protoneve në bërthamën e një atomi të elementit . Është numri i ngarkuar i bërthamës, meqë neutronët nuk mbajnë asnjë ngarkesë elektrike neto. Numri atomik përcakton identitetin e një elementi dhe shumë prej vetive kimike. Tabela moderne periodike është e urdhëruar me rritjen e numrit atomik.


Shembuj Numri Atomike
Numri atomik i hidrogjenit është 1; numri atomik i karbonit është 6 dhe numri atomik i argjendit është 47, Çdo atom me 47 protone është një atom argjendi.

Ndryshimi i numrit të neutroneve ndryshon izotopet e tij, ndërkohë që ndryshimi i numrit të elektroneve e bën atë jon.

Gjithashtu i njohur si: Numri atomik njihet edhe si numri i protonit. Mund të përfaqësohet nga shkronja kapitale Z. Përdorimi i letrës së madhe Z vjen nga fjala gjermane Atomzahl, që do të thotë "numër atomik". Para vitit 1915, fjala Zahl (numër) u përdor për të përshkruar pozicionin e një elementi në tabelën periodike.

Lidhja midis numrit atomik dhe pronave kimike
Arsyeja pse numri atomik përcakton vetitë kimike të një elementi është sepse numri i protoneve gjithashtu përcakton numrin e elektroneve në një atom elektrik neutral. Kjo, nga ana tjetër, përcakton konfiguracionin e elektronit të atomit dhe natyrën e shellit të saj më të jashtëm ose valencë. Sjellja e shell valencë përcakton se sa lehtë një atom do të formojë lidhje kimike dhe do të marrë pjesë në reagimet kimike.

Elemente të reja dhe Numra Atomike
Në kohën e këtij shkrimi janë identifikuar elementë me numra atomikë 1 deri në 118. Shkencëtarët zakonisht flasin për zbulimin e elementeve të reja me numra më të lartë atomikë. Disa studiues besojnë se mund të ketë një " ishull të stabilitetit ", ku konfigurimi i protoneve dhe i neutroneve të atomeve super të rënda do të jetë më pak i ndjeshëm ndaj prishjes së shpejtë radioaktive të parë në elemente të njohura të rënda.
« Editimi i fundit: 02-03-2021, 13:46:58 nga M A X »

Temat e fundit