Si ishte martesa ne Greqine e Lashte? - Historia

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Si ishte martesa ne Greqine e Lashte?

Si ishte martesa ne Greqine e Lashte?

· 1 · 82

  • Postime: 1582
  • Karma: +12/-0
  • Gjinia: Femer

ne: 30-07-2013, 22:43:02
Shpikësi i Martesës në Athinë:
Grekët mendonin se Cecrops , një nga mbretërit e hershëm të Athinës - një që nuk ishte tërësisht njerëzor - ishte përgjegjës për civilizimin e njerëzimit dhe krijimin e martesës monogame. Burrat ende ishin të lirë të vendosnin marrëdhënie me kursezanë dhe prostituta, por me institucionin e martesës mund të vendoseshin linjat e trashëgimisë dhe të krijohej martesa që ishte në krye të gruas.


Termat aktuale për të mësuar janë të theksuara.

Zgjedhjet e disponueshme për partnerët e martesës:
Meqenëse shtetësia u kalua tek pasardhësit e një personi, kishte kufizime për të cilat një qytetar mund të martohej. Me miratimin e ligjeve të qytetarisë së Perikliut, qytetarët e huaj, metika, ishin papritur tabu. Ashtu si në historinë e Edipit, nënat ishin tabu, siç ishin motrat e plota, por xhaxhallarët mund të martoheshin me nipat dhe vëllezërit, motrat e tyre gjysmë, kryesisht për të mbajtur pronën e familjes në familje.

Llojet e martesës:
Kishte dy lloje themelore të martesës që siguronin pasardhës të ligjshëm. Në një, kujdestari ligjor ( kurios ) i cili kishte ngarkuar me gruan organizonte partnerin e saj të martesës. Ky lloj i martesës quhet engozis 'betrothal'. Nëse një grua ishte një trashëgimtare pa kuri , ajo u quajt epikleros dhe mund të rilindë nga martesa e njohur si epidikasia .

Detyrimet martesore të trashëgimtarit grek:
Ishte e pazakontë që një grua të posedonte prona, kështu që martesa e një epiklerosi ishte tek meshkujt e ardhshëm më të afërt në familje, të cilët në këtë mënyrë fitonin kontrollin e pronës.

Nëse gruaja nuk ishte trashëgimtare, arkoni do të gjente një të afërm të ngushtë mashkull për t'u martuar me të dhe të bëhej kurios i saj. Gratë e martuara në këtë mënyrë prodhuan djem që ishin trashëgimtarë ligjorë në pronën e baballarëve të tyre.

prikë:
Pajimi ishte një dispozitë e rëndësishme për gruan pasi ajo nuk do të trashëgonte pasurinë e bashkëshortit të saj.

U krijua në engjëj . Pajat do të duhet të sigurojnë për gruan në rast të vdekjes ose divorcit, por do të menaxhoheshin nga kuriot e saj.

Muaji për martesë:
Një nga muajt e kalendarit athinas u quajt Gamelion për fjalën greke për martesë. Ishte në këtë muaj të dimrit që dasma më të Athinës u zhvillua. Ceremonia ishte një ceremoni e ndërlikuar që përfshin sakrificat dhe ritualet e tjera, përfshirë regjistrimin e gruas në fraternitetin e burrit.

Dhomat e Gjendjes Greke të Grave:
Gruaja jetoi në lagjet e grave të gynaikonitit ku ajo nuk përfitoi nga menaxhimi i shtëpisë, i kushtoi nevojave arsimore të fëmijëve të vegjël dhe të çdo vajze deri në martesë, kujdesej për të sëmurët dhe bëri veshje.
« Editimi i fundit: 01-03-2021, 19:47:04 nga M A X »

Temat e fundit