Cilat ishin ngjarjet me rendesi ne historine e njerezimit? - Tema Interesante

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Cilat ishin ngjarjet me rendesi ne historine e njerezimit?

Cilat ishin ngjarjet me rendesi ne historine e njerezimit?

· 1 · 75

  • Postime: 570
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

ne: 22-10-2013, 16:32:13
> Mijëvjeçari IV
1   3200   Thuhet se qytetërimi ka filluar në Sumer .
> Mijëvjeçari i 3-të pes
2   2560   Ndërtimi i Piramidës së Madhe të Cheops në Giza .
> 2MJETI I MIJËVITËS para Krishtit
3   1900-1300   Periudha minoane - Kretë .
4   1795-1750   Hammurabi , i cili shkroi kodin e parë ligjor, pushtoi Mesopotamin , tokën midis lumenjve Tigër dhe Eufrat.
5   1200   Rënia e Trojës - nëse do të kishte një luftë të Trojës.
> Mijëvjeçari i 1-të pes
6   995   Mbreti hebraik David pushtoi Jerusalemin.
> Shek. VIII para Krishtit
7   780-560   Grekët dërguan kolonët për të krijuar koloni në Azinë e Vogël .
8   776   Fillimi legjendar i Olimpiadës së lashtë .
9   753   Themelimi legjendar i Romës . [Shih Timelinein e lashtë të Romës .]
> Shek. VII para Krishtit
10   621   Ligjvënës grek Draco .
11   612   Ninive (kryeqyteti i Babilonisë) u kapën, duke shënuar fundin e Perandorisë Asiriane .
> Shek. VI para Krishtit
12   594   Soloni u bë arkoni dhe shkroi ligje për Athinën.
Archons zëvendësoi mbretërit si sundimtarë në Athinë, por kishte 9 prej tyre dhe koha e tyre në detyrë ishte më e kufizuar se ajo e një mbreti.
William Smith
13   588   Mbreti babilonas, Nabukodonosori, pushtoi Jerusalemin. Judenjtë e Judesë u internuan në Babiloni.
14   585   Thales parashikon një eklips diellor .
15   546-538   Mbreti Kir e Persisë dhe Medët mundën Croesus dhe kapën Lidia. Kiri çliroi judenjtë në Babiloni.
16   509   Datë tradicionale për themelimin e Republikës Romake .
17   508   Demokracia Athinë e themeluar nga Cleisthenes
> Shekulli i 5 pes
18   499   Shtetet e qyteteve greke u revoltuan kundër sundimit persian.
19   492-449   Luftërat Persiane
20   490   Beteja e Maratonës
21   480   Termopileve
22   479   Salamis dhe Plataea
23   483   Buda - Në 483 Gautama Buda vdiq.
24   479   Konfuci vdiq.
25   461-429   Mosha e Perikliut dhe 431-404 Lufta e Peloponezit
> Shek. IV para Krishtit
26   371   Beteja në Leuktë - Sparta mposhti.
27   346   Paqja e Filokratit - Philip detyroi Athinën të pranojë një traktat paqeje me Maqedoninë që shënon fundin e pavarësisë greke.
28   336   Aleksandri i Madh rregullon Maqedoninë [Shih Alexander Timeline .]
29   334   Beteja e Granicus - Aleksandri i Madh luftonte persianët dhe fitoi.
30   333   Beteja e Issus - forcat maqedonase nën Aleksandër mundën persianët.
31   331   Beteja e Gaugamelës - humbja e Darius III, Mbreti i Persisë, në tetor 331 në Gaugamela pranë Arbela.
Shih Harta e fushatave të Aleksandrit
> Shek. III para Krishtit
32   276   Eratosthenes mat hapësirën e Tokës.
33   265-241   Lufta e Parë Puna / 218 - 201 pes Lufta e Dytë Punike - Hannibal / 149-146 Lufta e Tretë Punike
34   221   Muri i Madh i Kinës filloi gjatë dinastisë Qin . Muri u ndërtua përgjatë 1,200 miljeve të kufirit verior të Kinës.
35   215-148   Luftërat maqedonase çojnë në kontrollin e Romës ndaj Greqisë.
36   206   Fillimi i dinastisë Han .
> Shek II pes
37   135   Lufta e parë e servile - Skllevërit e Sicilisë u revoltuan kundër Romës.
38   133-123   Gracchi .
> 1 shekulli pes
39   91-88   Lufta Sociale - Revoltë e italianëve që donin shtetësinë romake.
40   89-84   Luftrat Mitrizat - mes Mithridat e Pontit dhe Romës.
41   60   Pompey, Crassus dhe Julius Caesar formojnë Triumviratin e Parë. [Shih Cezarin Afati kohor .]
42   55   Cezari pushton Britaninë. [Shih Roman Timeline në Mbretërinë e Bashkuar .]
43   49   Fushatat e Cezarit dhe Cezari kalojnë Rubikonin.
44   44   Idetë e marsit (15 mars) Cezari vrau.
45   43   Triumvirata e 2 - Mark Antony, Octavian dhe M Aemillius Lepidus.
46   31   Beteja e Actium - Antony dhe Cleopatra mundën. Menjëherë pas, Augustus (Octavian) u bë perandori i parë i Romës. [Shih Timeline Kleopatra .]
47   c. 3   Jezusi lindi .
> Shekulli i parë AD
48   9   Fiset gjermane shkatërruan 3 legjione romake nën P. Quinctilius Varnus në pyllin Teutoberg.
49   64   Roma djegur ndërsa Nero (gjoja) fiddled
50   79   Mount Vesuvius Erupted mbuluar Pompeii dhe Herculaneum.
> Shekulli i II pas Krishtit
51   122   Muri i Hadrianit filloi si një mur mbrojtës që shtrihej 70 milje në të gjithë Anglinë Veriore.
> Shekulli i 3-të AD
52   212   Edikti i Caracalla shtyu shtetësinë romake për të gjithë banorët e lirë të Perandorisë.
53   284-305   Epoka e Dioklecianit - Diokleciani ndan perandorinë në 4 njësi administrative . Prej atëherë, zakonisht kishte më shumë se një kreu të Romës.
> Shek. IV
54   313   Dekreti i Milanit legalizoi krishterimin në Perandorinë Romake.
55   324   Konstandini i Madh themeloi kryeqytetin e tij në Bizant (Konstandinopojë)
56   378   Perandori Valens u vra nga visigotët në betejën në Adrianopojë .
> Shekulli i 5-të
57   410   Roma u shkarkua nga visigotët .
58   451   Attila Hun ndeshur Visigoths dhe Romakëve së bashku në Betejën e Chalons. Ai vazhdoi të pushtonte Italinë por ishte i bindur të tërhiqej nga Papa Leo. Ai vdiq në vitin 453
59   455   Vandalët e shkarkuan Romën.
60   476   Perandoria Romake Perëndimore përfundoi - Perandori Romulus Augustulus u hoq nga zyra.
« Editimi i fundit: 01-03-2021, 12:21:21 nga M A X »

Temat e fundit