Shteti i Salvadorit - Gjeografi

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Shteti i Salvadorit

Shteti i Salvadorit

· 1 · 109

  • Postime: 12100
  • Karma: +185/-20
  • Gjinia: Femer

ne: 21-06-2013, 19:50:51
Popullsia: 6,071,774 (vlerësimi i muajit korrik 2011)
Vendet kufitare: Guatemalë dhe Honduras
Sipërfaqja: 8,124 kilometra katrorë (21,041 km katrore)
Bregdeti: 191 milje (307 km)
Pika më e lartë: Cerro el Pital në 8,956 metra (2,730 m)
El Salvador është një vend i vendosur në Amerikën Qendrore midis Guatemalës dhe Hondurasit. Qyteti i saj kryesor dhe qyteti më i madh është San Salvador dhe vendi njihet si vendi më i vogël, por më i populluar në Amerikën Qendrore.


Dendësia e popullsisë në El Salvador është 747 njerëz për milje katrore ose 288.5 njerëz për kilometër katror.

Historia e El Salvadorit
Besohet se indianët Pipil ishin njerëzit e parë që banonin në atë që është El Salvador. Këta njerëz ishin pasardhës të Aztec, Pocomames dhe Lencas. Evropianët e parë që vizituan El Salvadorin ishin spanjollët. Më 31 maj 1522, admirali spanjoll Andres Nino dhe ekspedita e tij u ulën në Ishullin Meanguera, një territor i El Salvadorit që gjendet në Gjirin e Fonseca (Departamenti Amerikan i Shtetit). Dy vjet më vonë në 1524, kapiteni Pedro de Alvarado i Spanjës filloi një luftë për të pushtuar Cuscatlán dhe në 1525 ai pushtoi El Salvador dhe formoi fshatin San Salvador.
Pas pushtimit të saj nga Spanja, El Salvador u rrit në mënyrë të konsiderueshme. Megjithatë, deri në vitin 1810, qytetarët e El Salvadorit filluan të shtyjnë për pavarësi. Më 15 shtator 1821 El Salvador dhe provincat e tjera spanjolle në Amerikën Qendrore shpallën pavarësinë e tyre nga Spanja.

Në 1822 shumë nga këto provinca u bashkuan me Meksikën dhe megjithëse El Salvador fillimisht shtynte për pavarësi midis vendeve të Amerikës Qendrore, ajo u bashkua me Provincat e Bashkuara të Amerikës Qendrore në 1823. Në 1840 megjithatë Provincat e Bashkuara të Amerikës Qendrore u shpërndanë dhe El Salvador u bë plotësisht i pavarur.

Pasi u bë i pavarur, El Salvador u dëmtua nga trazirat politike dhe shoqërore, si dhe nga shumë revolucione të shpeshta. Në vitin 1900, një qetësi dhe stabilitet u arrit dhe zgjaste deri në vitin 1930. Që nga viti 1931, El Salvadori u sundua nga një numër i diktaturave të ndryshme ushtarake që zgjatën deri në vitin 1979. Gjatë viteve 1970, vendi u dëmtua nga probleme të rënda politike, sociale dhe ekonomike .

Si rezultat i problemeve të shumta të tij, një grusht shteti ose përmbysje qeveritare ndodhi në tetor 1979 dhe një luftë civile ndoqi vitet 1980-1992. Në janar të vitit 1992 një sërë marrëveshjesh paqeje përfunduan luftën që vrau mbi 75,000 njerëz.

Qeveria e El Salvadorit
Sot El Salvador konsiderohet si një republikë dhe kryeqyteti i saj është San Salvador. Dega ekzekutive e qeverisë së vendit përbëhet nga një shef i shtetit dhe një udhëheqës i qeverisë, të dy prej të cilëve janë presidenti i vendit. Dega legjislative e El Salvadorit përbëhet nga një Asamble Legjislative njëdhomëshe, ndërsa dega e saj gjyqësore përbëhet nga një Gjykatë Supreme. El Salvador është i ndarë në 14 departamente për administratën lokale.
Ekonomia dhe përdorimi i tokës në El Salvador
El Salvador aktualisht ka një nga ekonomitë më të mëdha në Amerikën Qendrore dhe në vitin 2001 ka miratuar dollarin e Shteteve të Bashkuara si monedhën e saj zyrtare kombëtare. Industritë kryesore në vend janë përpunimi i ushqimit, prodhimi i pijeve, nafta, kimikatet, plehrat, tekstilet, mobiliet dhe metalet e lehta. Bujqësia gjithashtu luan një rol në ekonominë e El Salvadorit dhe produktet kryesore të kësaj industrie janë kafe, sheqer, misër, oriz, fasule, vaj, pambuk, melekuqe, mish lope dhe produkte të qumështit.
Gjeografia dhe klima e El Salvadorit
Me një sipërfaqe prej vetëm 8,124 kilometra katrorë (21,041 km katrore), El Salvador është vendi më i vogël në Amerikën Qendrore. Ajo ka 191 milje (307 km) të vijës bregdetare përgjatë Oqeanit Paqësor dhe Gjirit të Fonsecës dhe ndodhet midis Hondurasit dhe Guatemalës (hartë). Topografia e El Salvadorit përbëhet kryesisht nga male, por vendi ka një rrip të ngushtë relativisht të sheshtë bregdetar dhe një pllajë qendrore. Pika më e lartë në El Salvador është Cerro el Pital në 8,956 metra (2,730 m) dhe ndodhet në pjesën veriore të vendit në kufi me Hondurasin. Për shkak se El Salvador ndodhet jo shumë larg ekuatorit, klima e saj është tropikale në pothuajse të gjitha zonat përveç lartësive të larta ku klima konsiderohet më e butë. Vendi gjithashtu ka një sezon me shi që zgjat nga maji deri në tetor dhe një sezon të thatë që zgjat nga nëntori deri në prill. San Salvador, i cili ndodhet në El Salvador qendrore në një lartësi prej 1.837 metra (560 m), ka një temperaturë mesatare vjetore prej 86.2˚F (30.1˚C).
« Editimi i fundit: 02-03-2021, 14:21:56 nga M A X »

Temat e fundit