Cfare eshte entropia? - Shkenca

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Cfare eshte entropia?

Cfare eshte entropia?

· 1 · 60

  • Postime: 16
  • Karma: +0/-0

ne: 22-07-2013, 13:50:54
Entropia është një masë e rastësisë, kaosit, ose lirisë së lëvizjes së grimcave.

Letra e madhe S përdoret për të treguar entropinë. Megjithatë, nuk do të shihni llogaritjet për "entropinë" e thjeshtë sepse koncepti është mjaft i padobishëm derisa ta vendosni në një formë që mund të përdoret për të bërë krahasime për të llogaritur një ndryshim të entropisë ose ΔS. Vlerat e entropisë jepen si entropy molare standarde, e cila është entropia e një mol të një substance në kushte standarde shtetërore . Entropia molare standarde është e shënuar me simbolin S ° dhe zakonisht ka njësi joules për mol Kelvin (J / mol · K).

Entropia pozitive dhe negative
Ligji i dytë i Termodinamikës thotë se entropia e rritjes së sistemit të izoluar, kështu që ju mund të mendoni se entropia gjithmonë do të rritet dhe se ndryshimi në entropinë me kalimin e kohës do të jetë gjithmonë një vlerë pozitive.

Siç rezulton, ndonjëherë entropia e një sistemi zvogëlohet. A është kjo shkelje e Ligjit të Dytë? Jo, sepse ligji i referohet një sistemi të izoluar . Kur llogaritni një ndryshim entropie në një mjedis laboratori, vendosni mbi një sistem, por mjedisi jashtë sistemit tuaj është gati për të kompensuar çdo ndryshim në entropinë që mund të shihni.

Ndërsa universi në tërësi (nëse e konsideroni atë një lloj sistemi të izoluar), mund të përjetojë një rritje të përgjithshme të entropisë me kalimin e kohës, xhepat e vegjël të sistemit mund dhe përjetojnë entropinë negative. Për shembull, ju mund ta pastroni tavolinën tuaj duke lëvizur nga çrregullimi në rend. Reaksionet kimike, gjithashtu, mund të lëvizin nga rastësia në rend.

Në përgjithësi:

S gazi > S soln > S liq > S ngurta

Pra, një ndryshim në gjendjen e materies mund të rezultojë në një ndryshim pozitiv ose negativ të entropisë.

Parashikimi i Entropisë
Në kimisë dhe fizikës, shpesh do t'ju kërkohet të parashikoni nëse një veprim apo reagim do të rezultojë në një ndryshim pozitiv apo negativ në entropinë. Ndryshimi në entropinë është dallimi midis entropisë përfundimtare dhe entropisë fillestare:

ΔS = S f - S i

Ju mund të prisni një ΔS pozitive ose rritje në entropinë kur:

reagentë të ngurtë formojnë produkte të lëngëta ose të gazta
reagentët e lëngët formojnë gazra
shumë grimca më të vogla bashkohen në grimca më të mëdha (zakonisht tregohet me më pak moles produkti se moles reagues)
Një negative ΔS ose rënie në entropinë shpesh ndodh kur:

reagentët e gaztë ose të lëngët prodhojnë produkte të ngurta
reagentët e gaztë formojnë produkte të lëngëta
molekulat e mëdha shpërndahen në ato më të vogla
ka më shumë molë të gazit në produkte sesa ka në reagentët
Aplikimi i informacionit rreth entropisë
Duke përdorur udhëzimet, nganjëherë është e lehtë të parashikohet nëse ndryshimi në entropinë për një reagim kimik do të jetë pozitiv ose negativ. Për shembull, kur kripa e tryezës (klorur natriumi) formon nga jonet e saj:

Na + (aq) + Cl - (aq) → NaCl (s)

Entropia e kripës së ngurtë është më e ulët se entropia e joneve ujore, kështu që reagimi rezulton në një ΔS negative.

Ndonjëherë ju mund të parashikoni nëse ndryshimi në entropinë do të jetë pozitiv ose negativ nga inspektimi i ekuacionit kimik. Për shembull, në reagimin ndërmjet monoksidit të karbonit dhe ujit për të prodhuar dioksid karboni dhe hidrogjen:

CO (g) + H2O (g) → CO 2 (g) + H2 (g)

Numri i moles reagues është i njëjtë me numrin e moleve të produktit, të gjitha llojet kimike janë gazra, dhe molekulat duket të jenë me kompleksitet të krahasueshëm. Në këtë rast, do të duhej të shikoni vlerat standarde të molarit të entropisë të secilës nga speciet kimike dhe të llogarisni ndryshimin në entropinë.
« Editimi i fundit: 02-03-2021, 13:41:40 nga M A X »

Temat e fundit