Cfare eshte Cardano - Web3/Crypto

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Cfare eshte Cardano

Cfare eshte Cardano

· 1 · 185

  • Postime: 25515
  • Karma: +0/-0

ne: 25-01-2023, 00:04:55
 

Cardano është një platformë e blockchain e decentralizuar dhe një kriptovalutë e quajtur ADA. Ajo është ndërtuar nga një grup i shkencëtarëve dhe zhvilluesve të cilët kanë punuar në projekte të tjera të blockchain si Ethereum. Cardano përdor një algoritëm të konsensusit të quajtur Ouroboros, i cili është projektuar për të ofruar një mënyrë të sigurt dhe efektive për të rregulluar transaksionet e blockchain. Platforma gjithashtu ofron një sistem të shkallëzimit të quajtur Plutus, i cili synon të mundësojë aplikacione të shpejta dhe të lira për përdoruesit e saj. Cardano është një platformë e hapur dhe e lirë që synon të ofrojë një mënyrë të thjeshtë dhe të sigurtë për të krijuar dhe zbatuar aplikacione të decentralizuara (dApps) dhe smart contracts.
Emri:

Email:
Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?: