Cfare eshte Chainlink - Web3/Crypto

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

 Cfare eshte Chainlink

   Cfare eshte Chainlink

  · 1 · 14

  • Postime: 25496
  • Karma: +0/-0

  ne: 24-01-2023, 23:43:54
   

  Chainlink është një teknologji e blockchain që synon të lidhë smart contract-et e blockchain me burimet e jashtme të të dhënave. Smart contract-et janë kontrata që zbatohen automatikisht nga një blockchain, por ato nuk mund të marrin informacionin nga jashtë blockchain-it. Chainlink ofron një mënyra për të lidhur smart contract-et me të dhëna ekzistuese në internet, duke përdorur një rrjet të pavarur dhe të decentralizuar të orakujve të quajtur "oracle". Këto orakuj mund të jenë individë, kompani ose organizata që verifikojnë dhe sigurojnë të dhënat e nevojshme për smart contract-et. Chainlink mundëson që kontratat e inteligjentes të jenë më të besueshme dhe të përdoren në aplikacione të ndryshme, duke përfshirë financiar, industri, IoT dhe më shumë.

  Temat e fundit