Cfare eshte DeFi? - Web3/Crypto

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

 Cfare eshte DeFi?

 Cfare eshte DeFi?

· 1 · 161

  • Postime: 25496
  • Karma: +0/-0

ne: 25-01-2023, 00:25:30
 

DeFi (Decentralized Finance) është një zonë e kriptovalutave që synon të ofrojë shërbime financiare të decentralizuara, të bazuara në teknologjinë blockchain. DeFi përdor smart contract-e dhe dApps për të ofruar shërbime të tilla si kredi, depozita, investime, pagamente, dhe shërbime të tjera financiare, të gjitha të bazuara në blockchain.

DeFi synon të ofrojë një alternativë të lirë dhe të sigurtë ndaj sistemeve financiare të centralizuara, duke eliminuar nevojën për një palë të tretë të besueshme për të rregulluar transaksionet. Kështu, DeFi ofron avantazhe të tilla si transparencën e transaksioneve, privatësinë, dhe sigurinë e të dhënave, si dhe zvogëlon koston e shërbimeve financiare.

DeFi është një zonë e rritjes së shpejtë në kriptovalutat dhe po zhvillohet me shpejtësi nëpërmjet projekteve të ndryshme si Aave, Compound, MakerDAO, dhe shumë të tjera.

Temat e fundit