Cfare eshte Ethereum - Web3/Crypto

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Cfare eshte Ethereum

Cfare eshte Ethereum

· 1 · 152

  • Postime: 25494
  • Karma: +0/-0

ne: 25-01-2023, 00:14:43
 

Ethereum është një blockchain e decentralizuar dhe një kriptovalutë me emrin e saj nativ Ether (ETH). Ajo është krijuar nga një grup i zhvilluesve lider nga Vitalik Buterin, në vitin 2015. Ethereum është ndërtuar mbi teknologjinë blockchain dhe përdor një algoritëm të konsensusit të quajtur Proof of Stake (PoS) për të siguruar rregullimin e saj.
Ethereum është i njohur për kapacitetin e saj të shkallëzimit dhe për mundësinë e krijimit të aplikacioneve të decentralizuara (dApps) dhe smart contract-eve. Aplikacionet e decentralizuara janë programe që funksionojnë pa ndërhyrje nga një autoritet i caktuar dhe janë të ndërtuara në blockchain-in e Ethereum. Smart contract-et janë kontrata të programuara që janë të automatizuara dhe që ekzekutohen automatikisht kur kushtet e tyre janë të plotësuara.
Ethereum është një prej platformave blockchain më të njohura dhe më të përdorura në bote sot.
Emri: Email:
Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?:

Temat e fundit