Cfare eshte Metaverse? - Web3/Crypto

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Cfare eshte Metaverse?

Cfare eshte Metaverse?

· 1 · 229

  • Postime: 25494
  • Karma: +0/-0

ne: 25-01-2023, 00:31:36
 

Metaverse është një term që përdoret për të përshkruar një univers virtual të krijuar nga teknologjia, i cili mund të përdoret për një gamë të gjerë të aplikacioneve dhe shërbimeve. Kjo mund të përfshijë aplikacione të lojërave, e-commerce, mësim, komunikim, dhe shërbime të tjera.

Metaverse-i përmban një sërë të teknologjive dhe komponentëve, siç janë:

Realiteti i ri: për të përmbledhur teknologjitë e tilla si VR dhe AR
Blockchain: për të ofruar siguri dhe transparencë të transaksioneve
AI: për të ofruar interaktivitet të avancuar dhe personalizim
3D grafikë dhe animacion: për të krijuar një ambient të besueshëm dhe të mundshëm
Metaverse-i mund të përdoret për të krijuar një univers virtual të hapur dhe të lirë, ku përdoruesit mund të krijojnë dhe të shkëmbejnë përmbajtje, të bashkëpunojnë me njëri-tjetrin, dhe të ndërveprojnë me një ambient të krijuar nga kompjuteri.
Emri: Email:
Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?:

Temat e fundit