Cfare eshte Solana - Web3/Crypto

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

 Cfare eshte Solana

 Cfare eshte Solana

· 1 · 109

  • Postime: 25496
  • Karma: +0/-0

ne: 25-01-2023, 00:00:41
 

Solana është një platformë e blockchain e decentralizuar që synon të ofrojë një shkallë të lartë të performancës dhe të shkallëzueshëm për aplikacione dhe projekte të ndryshme të blockchain. Ajo përdor një algoritëm të konsensusit të quajtur Proof-of-stake të shpejtë (PoS) që lejon përdoruesit të kandidojnë për të qenë "validator" dhe të marrin pjesë në procesin e minierës, duke u bazuar në sasinë e Solana që ata posedojnë dhe kanë depozituar si garanti. Solana gjithashtu ofron një sistem të shkallëzimit të quajtur Solana WebAssembly (Solana-WASM) i cili synon të mundësojë aplikacione të shpejta dhe të lira për përdoruesit e saj. Platforma gjithashtu ofron një API të hapur për zhvilluesit e aplikacioneve të tjera që mund të integrohen me Solana-n.

Temat e fundit