Cfare eshte USD Coin - USDC - Web3/Crypto

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

 Cfare eshte USD Coin - USDC

 Cfare eshte USD Coin - USDC

· 1 · 65

  • Postime: 25467
  • Karma: +0/-0

ne: 25-01-2023, 00:10:43
 

USD Coin (USDC) është një stablecoin që është i lidhur me vlerën e dollarit amerikan. Stablecoin është një kriptovalutë që synon të mbajë vlerën e saj të ngjashme me një valutë fiat apo mall të caktuar. USDC është ndërtuar mbi blockchain Ethereum dhe është krijuar nga Circle Internet Financial, një kompani e kontrolluar nga Goldman Sachs.
USDC është i kontrolluar dhe i certifikuar nga një sistem i treguar i kontrollit të besueshmërisë për të siguruar që 1 USDC gjithmonë të jetë i lidhur me 1 dollar amerikan. Kështu, përdoruesit mund të shkëmbejnë USDC me besim të plotë se ata do të marrin vlerën e tyre dollarë për USDC-në e tyre. Kështu, USDC ofron avantazhet e kriptovalutave, siç janë transaksionet e shpejta dhe të lira, me sigurinë e një valute fiat të njohur si dollar amerikan.

Temat e fundit