Cfare jane dhe si e ku perdoren NFT? - Web3/Crypto

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

 Cfare jane dhe si e ku perdoren NFT?

 Cfare jane dhe si e ku perdoren NFT?

· 1 · 184

  • Postime: 25496
  • Karma: +0/-0

ne: 25-01-2023, 00:34:49
 

NFT (Non-Fungible Token) është një lloj i kriptovalutës që përdoret për të certifikuar pronësinë e një objekti unik, siç janë imazhet, video, audio, dhe të tjera. Në krahasim me kriptovalutat e tjera, si Bitcoin ose Ethereum, që janë të fungueshme dhe mund të shkëmbehen në një formë të ngjashme me njëra-tjetrën, NFT janë të pa-fungueshme dhe janë të ndryshme nga njëri-tjetri.

NFT janë të bazuara në blockchain dhe përdorin teknologji smart contract-esh për të certifikuar pronësinë e tyre. Cdo NFT është unik dhe nuk mund të zëvendësohet me një tjetër. Pronësia e një NFT mund të ndërrohet nëpërmjet një transaksioni të blockchain-it, dhe transaksionet e tilla mund të shikohen në blockchain.

NFT janë të njohura për përdorimin e tyre në arte dhe lojëra, duke ofruar një mënyrë për artistët dhe krijuesit e përmbajtjes të certifikojnë dhe të monetizojnë veprat e tyre unike. Gjithashtu, NFT janë duke u përdorur në një gamë të gjerë të industrive, siç janë muzika, sporti, dhe certifikimi i pronësisë së pasurive të patundshme.

Temat e fundit