Cfare jane Stablecoins? - Web3/Crypto

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Cfare jane Stablecoins?

Cfare jane Stablecoins?

· 1 · 356

  • Postime: 25515
  • Karma: +0/-0

ne: 25-01-2023, 00:28:44
 

Stablecoin është një lloj i kriptovalutës që synon të mbajë vlerën e saj të ngjashme me një valutë fiat apo mall të caktuar, si dollar amerikan, euro, dhe te tjera. Ata janë krijuar për të ofruar një alternative më të qëndrueshme ndaj kriptovalutave tradicionale si Bitcoin dhe Ethereum që kanë një volatilitet të lartë të vlerës.

Ka dy lloje të stablecoin:

Stablecoin-ët e gjakut të gjelbër: Janë të lidhur me një valutë fiat ose një mall fizik dhe janë të mbështetur nga një depozitë e njëjtës vlerë në një bankë ose një institucion financiar.

Stablecoin-ët e gjakut të kuq: Janë të lidhur me një valutë kripto të caktuar dhe janë të mbështetur nga një depozitë e njëjtës vlerë e njëjtës valute kripto.
Emri:

Email:
Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?: