Cili eshte dallimi mes CEX dhe DEX? - Web3/Crypto

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

 Cili eshte dallimi mes CEX dhe DEX?

 Cili eshte dallimi mes CEX dhe DEX?

· 1 · 135

  • Postime: 25496
  • Karma: +0/-0

ne: 25-01-2023, 00:21:44
 

DEX (Decentralized Exchange) dhe CEX (Centralized Exchange) janë dy lloje të ndryshme të burseve të kriptovalutave.

DEX është një bursë e decentralizuar e kriptovalutave, ku transaksionet ndodhin direkt ndërmjet përdoruesve pa ndërhyrjen e një palë të tretë. Këto burse janë të ndërtuara mbi blockchain dhe përdorin teknologji smart contract-esh për të automatizuar procesin e shkëmbimit. Avantazhi kryesor i DEX-it është se ato ofrojnë më shumë privatësi dhe siguri, si dhe janë më të pakënaqura nga qeveritë.

CEX është një bursë e centralizuar e kriptovalutave, ku transaksionet ndodhin nëpërmjet një palë të tretë e cila kontrollon dhe rregullon aktivitetin e burse.

Temat e fundit