DataCenter ne Shqiperi? - WebHosting

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

DataCenter ne Shqiperi?

DataCenter ne Shqiperi?

· 8 · 2173

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 29-12-2008, 14:09:44
Sipas nje shtojce qe kam ne firefox, e cila tregon se ku eshte hostuar nje faqe e dhene, disa nga faqet zyrtare shqiptare hostoen ne Shqiperi. Me cudit pak ky fakt se nuk e dija se ka nje datacenter per webhosting ne territorin e RSH.
Nese ka, eshte shteterore kjo? Nga kush administrohet?!

Faqet qe me rezultojne se hostoen ne Shqiperi:

http://www.bankofalbania.org/
http://www.raiffeisen.al/
http://keshilliministrave.al/
http://www.rilindjademokratike.com/
http://www.braingain.gov.al/
http://www.minfin.gov.al/
https://www.app.gov.al/ep/default.aspx
http://www.pad.gov.al/

Mund te kete dhe te tjera qe une s'i kam pare.

Shtojca e Firefox qe tregon vendodhjen e serverit hostues https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/5791

 • Postime: 3782
 • Karma: +16/-2
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 29-12-2008, 17:31:23
http://www.bankofalbania.org/
Kodi: [Zgjidh]
> tracert bankofalbania.org
Unable to resolve target system name bankofalbania.org.
Kodi: [Zgjidh]
> tracert www.bankofalbania.org
[...]
 10   163 ms   164 ms   152 ms  albcom [195.66.161.78]
 11   157 ms   159 ms   157 ms  gi-1-1-tirana7609.net.abissnet.al [77.242.20.249]
 12     *        *        *     Request timed out.
 13   164 ms   156 ms   159 ms  www.bankofalbania.org [80.91.125.174]
 14   160 ms   159 ms   160 ms  www.bankofalbania.org [80.91.125.174]
Mua me del gjithashtu qe Banka e Shqiperise ka me shume se 1 IP; nganjehere trafiku kalon nepermjet Hungarise. Konfigurimi i DNS se tyre me duket mjaft ndryshe standardeve...

http://www.rilindjademokratike.com/
Kodi: [Zgjidh]
> tracert rilindjademokratike.com
Unable to resolve target system name rilindjademokratike.com.
Eh, mire...
Kodi: [Zgjidh]
> tracert www.rilindjademokratike.com
[...]
 10   183 ms   184 ms   183 ms  aol5.albaniaonline.net [217.24.243.99]

Keto jane me Albtelekom:
raiffeisen.al          [217.24.242.211]
keshilliministrave. al  [217.24.240.195]
braingain.gov.al       [217.24.240.201]
minfin.gov.al          [217.24.240.8]

Kjo eshte me ABCom (ish-ICC):
app.gov.al             [80.78.71.245]

Me Albania Online:
pad.gov.al             [213.207.35.21]

Pothuajse (ose krejt) te gjitha domenet .al perdorin temp1.atnet.com.al dhe temp2.atnet.com.al si nameservers. Banka e Shqiperise perdor 80.91.112.2 (dns.abissnet.com.al), 80.91.125.165 (Abissnet) dhe 80.78.70.6 (ABCom).

S'ma ha mendja qe disa ISP te perdorin te njejten datacenter... Edhe sikur, ajo do te jete te Albtelekomi.

 • Postime: 556
 • Karma: +4/-2
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 29-12-2008, 20:37:12
Se dija kete gje gjithsesi sa per kurizitet apo interes te ndonjerit doja te shtoja qe ne tirane egziston serveri i cili perdoret si bake te dhenash ku italia ka te gjith te dhenat shteterore, qdo shtet per te mbajtur te dhenat shteterore mban dhe servera jasht territorit te vet, pra nje server te njejte me te njejta te dhena e vendos ne nje ose me shum shtete, per te pasur te sigurte te dhenat ne rast lufte, fatkeqsie natyrore, akti terrorist etj.
Serverin e kan vendosur vet Italianet qe nga viti (92 nese nuk gabohem) duke par qe Shqiperia ishte nje vend i pa rrezikuar nga luftrat apo aktet terroriste, por jan kurioz se ne qpik te tirranes eshte saktesisht qe i ka shpetuar dhe rremujave te 97, ndoshta do jet sekret ne ndonje bunkier  :D


 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 30-12-2008, 22:05:11
Serverin e kan vendosur vet Italianet qe nga viti (92 nese nuk gabohem) duke par qe Shqiperia ishte nje vend i pa rrezikuar nga luftrat apo aktet terroriste, por jan kurioz se ne qpik te tirranes eshte saktesisht qe i ka shpetuar dhe rremujave te 97, ndoshta do jet sekret ne ndonje bunkier  :D
Me siguri duhet te jete vendosur diku ne ambasaden italiane ne Tirane. Nuk besoj se mund t'i kene vendosur keto te dhena ne nje ndertese dosido.

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 10-03-2009, 02:16:17
Po shoh qe edhe Parajsa.com hostohet ne Shqiperi. Pas ketyre faqeve zyrtare Parajsa eshte e para faqe private qe duket se hostohet ne RSH.
Me kohen edhe keto hoste do te behen interesante, sidomos kur Google te kete nje prezence zyrtare atje, me krijimin makines se kerkimit vetem per tregun shqiptar.

 • Postime: 114
 • Karma: +0/-0

#5 ne: 10-03-2009, 08:46:02
Ne Shqiperi nuk ka nje Datacenter te mirefillte. Disa rrake me servera i kane disa ISP, por kjo nuk ben nje DataCenter.

Ky Plugin beka nje whois te IPse se hostit dhe nxjerr flamurin. Parajsa.com hostohet ne serverat tane, dhe IPte i kemi shenuar si IP shqiptare, por Datacenter nuk eshte ne Shqiperi.

Do doje ca kohe qe nje Datacenter te jete ne Shqiperi dhe ajo qe mungon tamam atje eshte Bandwidth. Ne Shqiperi ka maksimumi 200Mb/s lidhje. Nje datacenter real duhet te kete te pakten 10 fish kete trafik per te suportuar faqe me volum (shkarkimesh) si Parajsa.com

 • Postime: 114
 • Karma: +0/-0

#6 ne: 10-03-2009, 12:46:44
Pothuajse (ose krejt) te gjitha domenet .al perdorin temp1.atnet.com.al dhe temp2.atnet.com.al si nameservers. Banka e Shqiperise perdor 80.91.112.2 (dns.abissnet.com.al), 80.91.125.165 (Abissnet) dhe 80.78.70.6 (ABCom).

S'ma ha mendja qe disa ISP te perdorin te njejten datacenter... Edhe sikur, ajo do te jete te Albtelekomi.

Gjate kohes se Nanos doli nje urdherese qe te gjitha institucionet zyrtare duhet te kene faqe interneti. Gjate kohes se Berishes doli nje tjeter urdherese qe thoshte qe institucionet shteterore duhet te tentojne te blejne ngha institucionet shteterore. Ne kete aspekt, u kaluan hostimet/interneti tek AlbTelekom. AlbTelekom ofron shpeshhere internet per keto institucione dhe megjithese perdorin servera brenda institucioneve te tyre, DNS mbahet tek AlbTelekom. Sherbimet Web mbahen ne PC te tjere

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 10-03-2009, 15:23:46
Na e tregon si behet te vendosesh IP shqiptare ne nje server qe gjendet gjetke, por jo ne Shqiperi?!

Temat e fundit