Mos beni te njejtin gabim - WebHosting

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Mos beni te njejtin gabim

Mos beni te njejtin gabim

· 10 · 925

 • Postime: 287
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

ne: 12-01-2009, 11:05:05
Pershendetje te gjitheve

Jam duke hasur 1 problem qe me ka acaruar ne maxiumum  :(  pra isha duke e host-ur websitin me SiteGround.Com ne fillim mu duken profesional dhe duke pare se ofronte nje hosting me kapacitet 750GB u bera nje klient i tyre... jo shume kohe me perpara me derguan 1 email qe akoundi juaj po perdor shume CPU dhe se hosti im eshte shared gje qe e dija me perpara.. nejse qe te (get to the point) mbasi fola disa here me ta vendosa te ndryshoj hosting kompani, ipyeta per backup te hostit (qe vetem ata mundeshin ta benin) sepse nuk e kisha opsionin ta beja vet pra vetem ata mund te benin backup eshte hera e 3te qe i kam pyetur sepse nuk e kan bere backup te plote dhe akoma skam mbaruar pune :) thjesht mendova to share this with you all......mos beni gabim te ngaterroheni me ta sepse nuk jan profesional fare.

 • Postime: 982
 • Karma: +3/-3
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 12-01-2009, 11:22:25
TE GJITHE NJELLOJ JANE!
Sapo shohin se faqen kane marre trafik dhe vizitohen shume mundohen te detyrojne qe te marresh deticated server pra te paguash me teper.

Fatkeqsisht ...

 • Postime: 3782
 • Karma: +16/-2
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 12-01-2009, 11:37:43
Me vjen keq qe te ka ndodhur keshtu. Besoj se tani e tutje do te besh me shume hetime ne Internet per opinione etj. per hostet perpara se te zgjedhesh.

ipyeta per backup te hostit (qe vetem ata mundeshin ta benin) sepse nuk e kisha opsionin ta beja vet pra vetem ata mund te benin backup eshte hera e 3te qe i kam pyetur sepse nuk e kan bere backup te plote dhe akoma skam mbaruar pune

Ti do qe te ruash nje kopje te 1) skedareve (files) dhe 2) bazes/ave te te dhenave, apo jo? Skedaret ruhen lehte me FTP.

Nese ke mundesi te perdoresh FTP dhe bazat e te dhenave nuk jane shume te medha, mund te perdoresh skripte per te bere backup.

Nese s'ke mundesi te perdoresh FTP apo File Browser, atehere WordPress, SMF etj. te ofrojne mundesine e ruajtjes se nje kopjeje te bazes se te dhenave, qofte edhe duke perdorur plug-ins.

 • Postime: 287
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 12-01-2009, 12:02:38

Ti do qe te ruash nje kopje te 1) skedareve (files) dhe 2) bazes/ave te te dhenave, apo jo? Skedaret ruhen lehte me FTP.

Nese ke mundesi te perdoresh FTP dhe bazat e te dhenave nuk jane shume te medha, mund te perdoresh skripte per te bere backup.

Nese s'ke mundesi te perdoresh FTP apo File Browser, atehere WordPress, SMF etj. te ofrojne mundesine e ruajtjes se nje kopjeje te bazes se te dhenave, qofte edhe duke perdorur plug-ins.


Faktikisht nuk e vej veten pa faj duhet te isha tregur me me kujdes kur bera sign in me ta, por gjithsesi ne ate hosting konpani per back up eshte nje tarif e vogel,gje qe e bera  dhe kur 1 klient paguan per backup duhet te mari per ate qe paguan gje qe me ka stresuar me teper sepse eshte hera e 3-te qe i kam pyetur dhe vetem me tregojne na fal por human error pastaj files ishin shume te medha etj etj.

 • Postime: 287
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 12-01-2009, 12:10:31
TE GJITHE NJELLOJ JANE!
Sapo shohin se faqen kane marre trafik dhe vizitohen shume mundohen te detyrojne qe te marresh deticated server pra te paguash me teper.

Fatkeqsisht ...

Pershendetje UrL sme duket aspak profesionale ti thuash 1 klienti do te mbyllim accounding nese nuk ul vizitat gje qe me ndodhi mua :)

Our recently developed in-house Website Performance Monitoring System (WPMS) has signalled that your website is constantly utilizing increasing amount of CPU time.

As you know, your account is hosted on a shared hosting server and thus sharing the resources of the web server with other customers' websites. As a result your website uses more CPU time than the shared server limit and affects the performance of the whole shared server.

The Website Performance Monitoring System generates graphs illustrating your website's performance during the last week compared to the normal server usage. Please, click on the link below to proceed to the graph.

Please, mind that if you do not respond to this notification or take any actions regarding your account within the next 7 days, we will have to suspend it.

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 12-01-2009, 12:14:40
Po ti nuk ke akses ne phpMyAdmin?!

 • Postime: 287
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 12-01-2009, 12:22:51
Po ti nuk ke akses ne phpMyAdmin?!

Persh Max

Po kam acces por duke patur parasysh qe Hosti i ri ben transferim vetem te primary website dhe per ti bere gjerat me te lehta pagova per full backup e-mail accounts, etj etj

 • Postime: 260
 • Karma: +2/-5

#7 ne: 12-01-2009, 16:44:15
Network merre reseller hosting. Do te kesh me pak probleme dhe do i menaxhosh me mire sitet.
Per cdo rast nqs ke php admin bej nje kopje tenden te te gjitha databazave, gjithashtu dhe nje kopje te fileve ne ftp.

 • Postime: 100
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 12-01-2009, 19:55:13
www.powweb.com osht shum profesional dhe osht UNLIMITED krejt.

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 12-01-2009, 22:38:00
Te gjithe keto sherbyes jane per faqe te vogla, nese ke faqe relativisht te madhe me mire te marresh nje Semi-Dedicated, ose si i thone ndryshe VPS.

Temat e fundit