Rregullim i fotos ne postime - Wordpress Forum

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Rregullim i fotos ne postime

· 7 · 901

Rregullim i fotos ne postime

· 7 · 901

 • Postime: 287
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  ne: 17-02-2011, 12:16:42
  Pershendetje,si keni kaluar?Ndoshta nuk eshte e denje si pyetje por doja te qartesoja idete e mia.
  Ka ndonje menyre ne WP qe ne nje postim fotoja e lajmit te dale komplet dhe jo nje pjese e fotos pra nese madhesia e fotos ne portal eshte psh 150 - 100 dhe une kam nje foto 400 - 200 i bie qe te dale nje pjese e fotos dhe jo komplet fotoja.Faleminderit ne vazhdim!

  • Postime: 27311
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #1 ne: 17-02-2011, 12:49:39
  Tani varet nga pamja qe perdor. Nese pamja qe perdor i zvogelon fotot automatikisht duke i prezantuar ashtu te zvogeluara, atehere mund te jete pak problem sepse duhet modifikuar pamja ne fjale dhe kete mund te beje nje programues apo dikush qe di goxha mire programim. Nje zgjidhje do te ishte te kerkoje ndihme te suporti i pamjes qe ti perdor; nese ka nje te tille sigurisht.

  Nese behet fjale per pamje normale mjafton vetem qe kur poston nje foto te zgjedhesh opsionin "Full Size".

  • Postime: 287
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #2 ne: 17-02-2011, 17:16:54
  Nuk eshte se e zvogelon foton por nese ajo eshte sic e citova me lart ne portal nxjerr vetem nje pjese te fotos dhe jo full size.Nje ide rreth kesaj kur i bej upload fotos shfaqet keshtu:



  dhe kur e publikoj ne portal shfaqet keshtu:

  • Postime: 27311
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #3 ne: 18-02-2011, 01:00:54
  Eshte ashtu sic e mendova une. Eshte pamja qe i krijon automatikisht thumbnails dhe duke qene se e ben keshtu sigurisht qe nuk eshte se merr pjesen me te vlefshme te fotos, por zgjedh nje pjese te saj per te dhene ate thumbail qe nevojitet. Provo t'i zvogelosh vete fotot perpara se t'i ngarkish ne postim, ne madhesine standarte te thumbails, e ne kete menyre s'do jete e nevojshme qe te zvogelohen me automatikisht dhe te humbin cilesine, sic po te ndodh deri tani.
  Por kjo s'eshte dicka qe te ndodh vetem ty. Dhe mua e njejta gje me ndodh te http://vipat.info/ por s'i kam dhene dhe aq rendesi. Kush rri e zvogelon foto perpara se t'i vendose ne postime :)

  • Postime: 287
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #4 ne: 18-02-2011, 11:56:50
  Fotos se postimit horizontal po ja bej dermanin,por vertikal sbehet hic llafi :S .Po perdor Microsoft Office Picture Manager i thjeshte dhe i shpejte.

  • Postime: 287
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #5 ne: 18-02-2011, 13:51:08
  Tani kisha nje pyetje tjeter.A eshte e mundur te ndryshosh formen e paraqitjes se fotos ne Wordpress Script qe shfaqet ne Portal psh nese fotoja qe shfaqet merr me shume horizontal pra madhesia e saj eshte: 200 x 150 dhe une te mundohem ne script te vendos te kunderten 150 x 200 pra te shfaqet me shume vertikal.Nuk e di nese jam shprehur i qarte.Faleminderit ne vazhdim.

  • Postime: 27311
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #6 ne: 18-02-2011, 14:56:04
  Qe eshte e mundur eshte gati cdo gje me Wordpress, vetem se duhet dora e nje profesionisti qe ta beje. :) Provo te kontaktosh ne privat me UrL se mbase te gjen ai zgjidhjen. (s'eshte e thene te jete falas)!

  Temat e fundit