Si të shtoni një widget në faqen tuaj wordpress! - Wordpress Forum

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Si të shtoni një widget në faqen tuaj wordpress!

  · 3 · 955

  Si të shtoni një widget në faqen tuaj wordpress!

  · 3 · 955

  • Postime: 982
  • Karma: +3/-3
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  ne: 10-10-2011, 16:25:39
  Nëse je fillestar në wordpress dhe kërkon që doemos të vendosësh një widget të re në bllokun e faqes tënde atëherë më poshtë po ju spjegoj se si mund ta bëni këtë.

  Hapi i parë
  Gjejmë file functions.php në theme (pamjen) që përdorni, e ditojmë dhe aty shtojmë këtë kod.

  if ( function_exists('register_sidebar') ){
  register_sidebar(array(
  'name' => 'BllokuQendror',
  'before_widget' => '
  ',
  'after_widget' => '

  ',
  'before_title' => '',
  'after_title' => '',
  ));
  }

  Hapi i dytë
  Editojmë sidebar.php dhe shtojmë në div-ën e sidbarit këtë kod.

  < ?php
  if (!function_exists('dynamic_sidebar') || !dynamic_sidebar('BllokuQendror')) { }
  ?>


  Kështu që faqe juaj tashmë ka një widget të re në të cilën mund të vendosni gjithcka që dëshironi nga menaxhimi i wordpress.

  Por si veprojmë në rast se kemi instaluar WPML dhe faqe jonë është me më shume se një gjuhë?
  Në këtë rast duhet që për cdo gjuhë të thrasim një wirdget tjetër…
  Pshm:
  < ?php

  if (ICL_LANGUAGE_CODE == 'sq') {
  if (!function_exists('dynamic_sidebar') || !dynamic_sidebar('BllokuQendror')) { }
  }

  ?>
  E kështu me radhë për vdo gjuhe shtesë.
  Shpresoj që tju kem ndihmuar sadopak për të krijuar në wordpress. :)

  Burimi : http://nipastudio.com/sq/3317/NIPA-web-design/si-te-shtoni-nje-widget-ne-faqen-tuaj-wordpress.html

  • Postime: 1129
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #1 ne: 28-01-2012, 13:39:10
  Por hape per komente mor burr tek faqa jote, nejse...
  Te flm per kete por ka nje problem e para eshte qe une dua qe kjo widget te dali ne ta majt te ekranit dhe e dyta eshte se nga paneli mund te shtoje cafre te dua por ne faqe kryesore ajo del ne te djathte dhe nuk shfaqet texti ose ajo qe une shtoje por ky kod
  < ?php if (!function_exists('dynamic_sidebar') || !dynamic_sidebar('BllokuQendror')) { } ?>  hmmmmm:

  • Postime: 343
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #2 ne: 03-02-2012, 02:58:06
  <?php
  if (!function_exists('dynamic_sidebar') || !dynamic_sidebar('BllokuQendror')) { }
  ?>

  ky eshte kodi i sakt pasi ishte nje hapesire (space) gabim aty siper
  [1]