×

A ka liri te te shprehurit te lire ne forumet tona demokratike?

A ka liri te te shprehurit te lire ne forumet tona demokratike?

· 67 · 8883

 • Postime: 519
 • Gjinia: Mashkull
prijsi
#25 ne: 11-07-2006, 11:04:09
bekim une po flas per ata qe nder te tjera u interesojne dhe ceshtjet fetare apo politika e jashtme,e jo per ata qe ngaterrojne fjalen forum me fjalen chat.

une per vete ne fillim mendova se ishte forum islamik,per shkak te numrit te madh te islamikeve!

psh.nje njeri qe hyn tek temat fetare gjen 10 shkrime te islamikeve dhe 1 te kristianeve

po ashtu tek politika e jashtme gjen vec sharje per aleatin e madh te shqiptareve,ameriken!

 • Postime: 432
 • Gjinia: Mashkull
Untouchable
#26 ne: 11-07-2006, 11:09:11
Balansi i mendimeve ne forum reflekton mendimet e shqipfolesve ne rastin tone, prandaj nese shohim shume postime me ngjyrime fetare ose ideologjike - nuk duhet ta marrim per te keq kete, sepse de fakto kjo eshte ajo qe ata qe flasin e ndjejne.

Qellimi i diskutimeve eshte zaten permiresimi i njeri tjetrit, po jo me gjuhe vullgare dhe me etiketime (te llojit, anti-shqiptar, etj), po me gjuhe te bute dhe te embel!

 • Postime: 519
 • Gjinia: Mashkull
prijsi
#27 ne: 11-07-2006, 12:39:55
e kuptoj qe pasqyron numrin e te interesuarve,por duhet kuptuar dicka:

nese nje njeri hyn per here te pare ne nje diskutim dhe i gjen te gjithe kundra ne pergjithesi nuk hyn me ne diskutim,se i duket se i thone te gjithe plac.
ky njeriu ne rastin tone eshte nje kristian qe beson ne zot po nuk ka ndonje lloj ekstremizmi,apo dhe ndonje pro amerikan.
Ne keto raste dobesohet cilesia e diskutimeve sepse mungon zeri i kundert.

une po e shoh vete,se i vetem po diskutoj per ceshtje fetare me,lefterin,sulltanin,gysin,bekimin,besimin,albermirin,abdullahun etj

ne ceshtjet fetare dhe amerikane  goditet shpejt zeri kunder!

 • Postime: 1210
 • Gjinia: Mashkull
albnobody
#28 ne: 27-09-2007, 00:44:56
e kuptoj qe pasqyron numrin e te interesuarve,por duhet kuptuar diçka:

nëse një njeri hyn për here të parë ne një diskutim dhe i gjen te gjithë kundra ne përgjithësi nuk hyn me ne diskutim,se i duket se i thonë te gjithë plac.
ky njeriu ne rastin tonë është një kristian qe beson ne zot po nuk ka ndonjë lloj ekstremizmi,apo dhe ndonjë pro amerikan.
Ne këto raste dobesohet cilësia e diskutimeve sepse mungon zëri i kundërt.

unë po e shoh vete,se i vetëm po diskutoj për çështje fetare me,lefterin,sulltanin,gysin,bekimin,besimin,albermirin,abdullahun etj

ne çështjet fetare dhe amerikane  goditet shpejt zëri kundër!
Sa per qashtjet fetare mua me ke kandidat te pashmangshem per diskutime dhe debate...por ama qe edhe ti te qendrosh i qehte  perballe kundershtimeve te mia ...nese te tilla  do te kete!
Emira
#29 ne: 06-10-2007, 16:17:34
A eshte ky forum prona e dikujt?

 • Postime: 876
notorious
#30 ne: 06-10-2007, 16:38:08
besoj se po moj grru e edukur...

dhe ka shum liri të shprehuri në ktë Forum (pozitive kjo), se për ndryshe zdo ti pranonin shkrimet ofenduese drejt antarëve të tjerë të tipit rrugaç apo traplliqe të tjera pa pik kuptimi... të tipit mos i replikoni ktij apo atij antari

a thu se jemi këtu për të ndarë tokat...

ty ta njofta karakterin që në shkrim t'parë... stë kam replikuar as edhe një her pavarsisht se më ke përmendur sa t'ësht dhënë mundsia...

jam këtu për qejf tem e jo për qejf tat.

p.s. Berni... ësht e mira që ju të ndërhyni më shumë nëpër tema, e jo ti leni deri në pikën kur acarohet gjithçka

 
« Editimi i fundit: 06-10-2007, 16:41:08 nga Berni »

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#31 ne: 06-10-2007, 18:42:03
A ka liri te te shprehurit te lirë ne forumet tona demokratike?

Varet. Liria eshte relative. Edhe ketu ne forumin "Zeri Yt" sikurse ne forumet e tjera Shqiptare, Liria eshte shume relative, domethene edhe ka, edhe s'ka liri. Edhe fjala "Demokratike" eshte relative. S'me duket e denje si epitet ne kete teme, pasi s'mendoj se te gjitha forumet jane demokratike. Per shembull ka disa forume islame ku vetem demokraci qe s'shikoj fare atje.


Per vete gati me te gjithe prej jush kam patur gjera me te cilat kam rene dakort ne mendim (plotesisht, 100% ose pjeserish), e gati me te gjithe prej jush ka patur gjerat me te cilat kam rene ndesh ne mendim (pjeserisht apo komplet kam qene e tjeter mendimi). Pune e madhe fort. Nuk kam ardhur ketu t'i shes mend dikujt, t'jua bej njerezve qejfin kot. Jam shume e opinonuar - kjo eshte e vertete (keshtu e kam natyren, sorry) - dhe ate mendim qe kam do e bej te ditur. Kam nje te mire ama, s'e kam zakon te nxitohem dhe jam nje cike diplomate (mbase me shume sec duhet, se ka persona qe perfitojne nga kjo veti imja), e si perfundim e kam mire muhabetin me te gjithe pak a shume. Une jam gatuar keshtu sic jam gatuar. E perderisa e pranoj une veten time keshtu sic jam, pak rendesi ka nese me pranojne te tjeret. Mbase ky mund t'ju duket nje mendim shume egoist, por edhe njehere ju keni te drejten tuaj te mendimit sikurse une. Une u tregova realiste ketu, pasi vertet ashtu ndjehem: e pranoj veten time, e pranoj mendimin tim, kam bindjet e pershtypjet e mia - se mi mbeshtesni, pranoni e pohoni mire, por edhe se s'mi mbeshtesni, kundershtoni e mohoni, mire edhe kjo.

Kaq kisha ne lidhje me kete. Paci nje Te Shtune te Bukur. :)
Emira
#32 ne: 06-10-2007, 21:29:31
Nejse, asnje pergjigje eshte nje lloj pergjigjieje...megj ithate flm.

Ndoshta e vura pyetjen time ne rubriken e gabuar. Thjesht me interesonte ta dija.

Sa per temen ketu, me duket se ka goxha liri te shprehuri ne kete forum, per sa e njoh une te pakten deri me sot...

 • Postime: 22667
 • Gjinia: Mashkull
M A X
#33 ne: 06-10-2007, 23:43:42
Do ju lutesha qe kete teme te mos e perdorni per sulme ndaj njeri tjerit.
Emira, forumi eshte prone e anetareve te tij. Manexhohet nga disa persona dhe mirembahet nga disa dhjetra te tjere.
Besoj se kaq mjafton si pergjigje per pyetjen tende.

Zeri yt nuk eshte diktatorial, por ama as kaos nuk lejojme, te pakten mundohemi qe te mos kete. Besoj se ajo qe ndodhet mes kaosit dhe diktatures quhet LIRI.
Emira
#34 ne: 07-10-2007, 09:42:03
Pershendetje Max!

Flm per pergjigjen.
Ndonese per kureshtjen time s´eshte ende e mjaftueshme se aq ma kishte pritur mendja vete deri tani ;)

Definicioni qe i ben ti lirise me pelqeu, s´me ka vajtur ndonjehere mendia ta shoh ashtu lirine.

Ishalla pra sa me pak kaos e akoma me pak diktature ne kete forum te lire!

Ju pershendes te gjitheve!

Emira

 • Postime: 855
 • Gjinia: Femer
Ami
#35 ne: 08-10-2007, 05:34:51
A ka liri te te shprehurit te lirë ne forumet tona demokratike?

Varet. Liria është relative. Edhe këtu ne forumin "Zeri Yt" sikurse ne forumet e tjera Shqiptare, Liria është shumë relative, domethënë edhe ka, edhe s'ka liri. Edhe fjala "Demokratike" është relative. S'më duket e denjë si epitet ne këtë teme, pasi s'mendoj se të gjitha forumet janë demokratike. Për shembull ka disa forume islame ku vetëm demokraci qe s'shikoj fare atje.
Jam totalisht dakord me ty elegane :)

 • Postime: 5503
 • Gjinia: Femer
Elegance
#36 ne: 08-10-2007, 06:25:30
Jam totalisht dakord me ty elegane :)

Faleminderit per Mbeshtetjen, Ami E Dashur. :) perq

 • Postime: 3000
 • Gjinia: Mashkull
Bekimi
#37 ne: 08-10-2007, 15:17:49
Ne fakt po pati postim ku kritikohet apo ofendohet Islami, Ami aty eshte duke dhene mbeshtetje. :D

 • Postime: 876
notorious
#38 ne: 08-10-2007, 17:35:42
d.m.th tek Forumi i Islamit... të shkruash që 2 nga 7 gratë e Muhamedit kan pas moshat 9 vjeç njona e 13 vjeç tjetra, ju besimtarët e merni për ofendim...?

 • Postime: 1210
 • Gjinia: Mashkull
albnobody
#39 ne: 08-10-2007, 21:27:41
d.m.th tek Forumi i Islamit... të shkruash që 2 nga 7 gratë e Muhamedit kan pas moshat 9 vjeç njëra e 13 vjeç tjetra, ju besimtarët e merni për ofendim...?
Jo vetem kjo por ne pergjithesi Shqiptaret jane te prirur dhe te edukuar se prapthi nga te huajt pushtuesit e tyre fizike dhe shpirterore qe t`mos jene ne gjendje asnjehere te perballen me te verteten sy me sy siq eshte rasti i Jesusit dobiç,i marijes prostitute,i muhamedit kriminel e pedofil etj!Ne çdo forum virtual gjer me sot ku une kam monitoruar,shkaku kryesor i perjashtimeve(Ban-eve) te anetareve ka qene mosgadishmeria e anetareve po edhe e Stafeve qe ta pranojne te verteten mbi mundesine qe keta te ashtuquajtur shenjter te gjithe si te tille nga genjeshtrat dhe propaganda e njerezve jane bere e jo qe ne fakt ata kane qene diç me shume se ne qe sot jemi ne boten te cilen ata e kane kaluar!Une kam treguar me pare ne shkrimet e mia se ,se pari njeriu ben nje genjeshter pastaj at genjeshter e perseriteshpesh dhe te tjeret i detyron me mashtrime,pagese apo dhune ta pranojne dhe ta perserisin kete genjeshter te tij,pastaj perseritja e kesaj genjeshtre nga ai dhe njerezit e tij do behet Hit.Ky Hit,kur te vdesin ata qe e kane bere nga pasardhesit e tyre do quhet Legjende.me kalimin e kohes dhe gjeberatave do quhet Mit.Nga Miti pastaj do behet Profeci apo profetizem dhe nxjerresi i kesaj(Rrene)Feje,nje Profet!
Per ta mbrojtur kete Profet te dalur nga Rrena e perseritur, njerezimi e lidhe me qiellin dhe gjithesine, se dihet qe atje Hambari i Rrenave te njerezve ka vend te PAKUFIZUESHEM ne brendesine per çdo lloj Rrene,jo vetem te njerezve por edhe te kafsheve...
Kur dikush na thot ne se Zoti eshte ne qiell,ne veq jemi vuar para Aktit te kryer dhe na duhet ta pranojme me dhune kete imponim te te fortit njeri.Ne s`jemi ne gjendje te hypim ne qiell dhe ta kontrollojme qiellin e pafund dhe prandaj imponimi i Dhunuesit tone duhet pranuar pa asnje fjale se,po s`e pranuam ai do na vret ne emer te Zotit te tij(Rrenes se tij) qe e ka derguar ne qiell!
Keto vrasje veq po i shohim haptas sot si nga Vatikani,si nga Meka,si nga Konstantinopoja!
Ne keto kushte,duhet pranuar se edhe Adminet e Forumeve kane nje presion te madh nga politika (anti)shqiptare shteterore e shqiperise dhe UNMIK-istanit.
Per mua qeveria e Salo Lopes ka paguar shpeshhere Hakere qe t`me zbulojne dhe likuidojne sepse po ia prishe dashurine dhe miqesine e tij me Shkijet dhe miqte e tyre!

 • Postime: 3000
 • Gjinia: Mashkull
Bekimi
#40 ne: 09-10-2007, 04:22:05
Notorius une ne fakt e pata fjalen per ca persona qe ofendimet dhe sharjet ndaj Islamit i kane si pune hobi.


Ndersa ti Albnobody, "i edukuar per se perparmthi" s'ke bazen e edukates keshtu qe nuk te takon te shesesh mend. ;)

 • Postime: 855
 • Gjinia: Femer
Ami
#41 ne: 09-10-2007, 09:01:33
Ne fakt po pati postim ku kritikohet apo ofendohet Islami, Ami aty është duke dhënë mbështetje. :D

O Bekim djali, une i thashe Elegances se e mbeshtes totalisht ne te gjitha ato qe thoshte, dhe jo vetem per ate pjese te fjalise ku thua ti. Sigurisht qe e mbeshtes edhe per ate pjese te mendimit ne lidhje me forumin islam, pasi eshte e vertete, dhe ketu nuk kishte ndonje ofendim (siç pretendon ti) as nga ana ime as e elegances.
Te pershendes

 • Postime: 3000
 • Gjinia: Mashkull
Bekimi
#42 ne: 09-10-2007, 15:22:20
O Ami o goc e mire.

Mos mi shtrembero fjalet por me cito drejte. Dhe ajo c'ka thash, eshte e vertete dhe se luan as topi.

Pastaj ti njifesh edhe si ekstremiste, s'ka llafe aty, mjafton te te lexojne postimet.

Hajt me te mira.

 • Postime: 432
 • Gjinia: Mashkull
Untouchable
#43 ne: 09-10-2007, 19:12:26
Me duket eshte ekzagjeruar panevoje kjo teme. Tashi dikush thote se liria eshte relative, po nejse. Nje shkenctar tha "gjithcka eshte relative", e disa vite me vone nje filozof tha "edhe ajo qe e ka thene shkenctari eshte relative". Po ne flasim me diturite qe i kemi, dhe normal duke u bazuar ne percpetimin tone te lirise se te shprehurit neper forume shqiptare.

Nga pervoja personale dhe e shume shokeve/shoqeve te mija mund te themi se Zeriyt eshte nga forumet ku garantoet liria e te shprehurit, derisa kjo liri nuk e cenon dinjitetin e nje individi/subjekti. Ne shume mire dime per plot forume te cilat jane me background politik (qe i takojne vetem nje partie, dhe ku mendimet "kunder" tjetres parti automatikisht fshihen), nje grupi intelektualesh ose nje rryme fetare. Ne kso raste mjafton qe te flasesh dicka qe e prek "statutin" e atij grupi - per tu sanksiuonuar, bile shpesh bllokuar.

Zeriyt mu per kete ka krijuar reputacion te larte, sepse stafi i Zeriyt shpesh nuk ka fshire postime, e leje me qe te saknsionoje nje perdorues kur ky i fundit na ka ofenduar neve vet stafin. Nga ana tjeter ne normalisht qe kemi qene dhe mundohemi te jemi vigjilent kur cenohet dinjiteti i nje perdoruesi tone, sepse ne cmojme cdo anetare qe eshte pjese e komunitetit tone.

Ju falemnderit!

 • Postime: 1528
Karatisti
#44 ne: 10-10-2007, 23:32:48
bekim unë po flas për ata qe nder te tjera u interesojne dhe çështjet fetare apo politika e jashtme,e jo për ata qe ngaterrojne fjalën forum me fjalën chat.

unë për vete ne fillim mendova se ishte forum islamik,për shkak te numrit të madh te islamikeve!

p.sh..një njeri qe hyn tek temat fetare gjen 10 shkrime te islamikeve dhe 1 te kristianeve

po ashtu tek politika e jashtme gjen veç sharje për aleatin e madh te shqiptareve,ameriken!


Demokraci e liri e fjales do te thote qe i pari mos te pajtohet me te dytin kurse i treti te kete mundesi ti degjoje qe te dy.

Ajo qe kerkon ti eshte qe gjithe te pajtohen me ty, me i llaf shyqyr qe sje ti drejtues i ketij forumi se kjo teme ishte mbyll me kohe!

 • Postime: 855
 • Gjinia: Femer
Ami
#45 ne: 11-10-2007, 08:57:22
unë për vete ne fillim mendova se ishte forum islamik,për shkak te numrit të madh te islamikeve!

p.sh..një njeri qe hyn tek temat fetare gjen 10 shkrime te islamikeve dhe 1 te kristianeve

po ashtu tek politika e jashtme gjen veç sharje për aleatin e madh te shqiptareve,ameriken!


Te them te drejten keshtu kam menduar edhe une ne fillim. Por tani them se nuk eshte forum islamik, por me perberje te larte anetaresh ekstremiste islamike. Sepse shume nga shkrimet e mia ku une thjeshte kam dhene mendimin tim jane fshire, dhe jam ofenduar nga disa nga keta islamike, dhe ofendimet e tyre nuk jane fshire.
Megjithate nuk jam per lirine pa kufi ne nje forum, pasi nuk duhen lejuar fjalor, foto dhe video porno apo gjera te kesaj natyre, ashtu siç nuk lejohen(fatmiresisht) edhe tek ky forum.

 • Postime: 1528
Karatisti
#46 ne: 11-10-2007, 10:52:45
p.sh..një njeri qe hyn tek temat fetare gjen 10 shkrime te islamikeve dhe 1 te kristianeve

Ndoshta kjo reflekton me mire sa shqiptare i takojne njeres e sa tjetres fe! Thjesht ky nje observim imi!

p.s. eshte musliman jo islamik!

 • Postime: 1210
 • Gjinia: Mashkull
albnobody
#47 ne: 11-10-2007, 21:34:51Ndërsa ti Albnobody, "i edukuar për se perparmthi" s'ke bazen e edukates kështu qe nuk te takon te shesesh mend. ;)
E dij qe "s`kam bazen e edukates".Keshtu me thonin edhe gardianet shkije gjate kohes prapa grillave por...do edukohem edhe une meqe po bisedoj me "te edukuar"!
Capkenja
#48 ne: 23-01-2008, 09:56:53
Varet se ne cilin forum,ketu psh nuk mund te shprehesh lire se ta editojne direkt mendimin tend ,ndersa ka forume te tjera ku shprehesh lire.

Do thoti cfare kerkon atehere qe vjen ketu,vetem prej shoqerise qe kam krijuar ajo me mban ketu asgje tjeter.

 • Postime: 1210
 • Gjinia: Mashkull
albnobody
#49 ne: 23-01-2008, 12:59:16
Varet se ne cilin forum,këtu p.sh. nuk mund te shprehesh lirë se ta editojne direkt mendimin tënd ,ndërsa ka forume te tjera ku shprehesh lirë.

Do thoti çfarë kërkon atëherë qe vjen këtu,vetëm prej shoqerise qe kam krijuar ajo me mban këtu asgjë tjetër.
Ne shqiptaret edhepse e kishim nje Gjysemshtet te pavarur ne te kaluaren,tani me s`e kemi.Tani te gjitha trojet shqiptare apo shqiptaret ne trojet e tyre gjenden nen sundimin e te huajve!Edhe shqiptaret qe gjinden jashte trojeve te tyre etnike natyrore te ballkanit  neper bote njesoj jetojne nen te huajt.Te shkruash te verteten  faktike natyrale per shqipteret ne keto kushte, jo qe nuk eshte e mundur por eshte dhe nje ilusion.ne çdo fjale qe shqiptari shkruan apo flet sot,me shume se gjysmen e saj duket ta flase apo shkruaj  per ti kontribuar kompromisit me shtetin apo pushtuesin e tij ushtarako-politik dhe fetar!Une shoh fort bukur qe ne shqiptaret ,sidomos ne qe i njohim edhe ca gjera nga parademokracia,dijme shume,por keto gjera s`guxojme apo s`na lejohen ti publikojme.Nese i shkruajme do na cenzurohen apo fshihen.Perse?Kjo behet sepse keshtu prishet Vellazerim-Bashkimi me te huajt qe na kane pushtuar apo ku kemi emigruar!(vellazerim-bashkimin e Jugosllavise-Baza e megallomanise Serbe)e njohin Kosovaret dhe ndoshta dikush di t`na e spjegoje me mire se une qe jam gjysem Kosovar!
Per t`ju sheruar disi nga mosmundesia e publikimit te mendimeve tuaja lirisht ashtu si doni dhe mendoni neper Forumet shqiptare do u propozoja qe te rikthehemi ne te kaluaren e roberise klasike te shqiptareve nen te huajt.Ata ne at kohe ,nga dhuna e pushtuesve s`guxonin te shprehnin asgje ne gjuhen e tyre sepse ashtu edhe pushtuesi i kuptonte dhe  nga detyrimi e nevoja qe ndjenin zbuluar Gjuhen e "Rrotullave dhe Meseleve"Kjo gjuhe eshte nje gjuhe qe popujt e pa roberuar asnjehere ,ne asnje vend te botes s`e kane praktikuar as zbuluar.Shqiptaret po.ne kete gjuhe hyjne  perrallat e ndryshme me shpeze,shtaze,enderra,figura mitologjike ,etj.
Ja nje shembull konkret: Nese Dikush e ka derguar djalin te vjedhe diçka nga kazerma e ushtrise Turke ,prindi ne bisede me njerezit e tij,ne prezence te pushtuesit kur e kane pyetur se ç`u be me qengjin qe shkoi ne shpelle te Ariut, ka thene: E hengri Harusha!Shpella e harushes ka qene Kazerma,Harusha Pashai,ushtaret e tij lane qene zogjte e harushes etj...
apo shembulli tjeter: Shqiptari me shqiptarin e aferm te tij takohen ne nje kuvend mesvedi.I pari e pyet ate ne mes te turmes ku gjithnje ishin pushtuesit prezent:
Dialogu:
A erdhi?
Jo,s`erdhi!
Perse s`erdhi?
Pse erdhi e s`erdhi!
S`deshi te vinte?
Deshi te vinte por erdhi dhe s`erdhi!

Kjo gjuhe e fabulave per sot ka ardhur prap koha te praktikohet.Shkaku eshte qe ne ende s`jemi askund qytetare te rendit te pare dhe te barabarte me te tjeret ne bote.Kete e dij une ne evrope PERFEKT!
Secili nga ne por duhet dijtur qe Forumet per te funkcionuar kane parakushte qe ne rend te pare nuk jane ato financiare por politike dhe fetare!Per Adminet nje pozite delikate dhe e veshtire!Une s merzitem pse m`i fshiejne Postimet por perjashtimet s`i shoh me vend.Perjashtimet jane ato qe i ben vet Admini sepse ai apo ajo vet nuk deshiron te te shohe me e jo pse eshte i detyruar per shkak te detyres!