E shkruajtura anglisht ne tema shqip. - Meta

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Sondazh

Jeni te mendimit qe te fshihen postimet qe shkruhen ne anglisht tek temat qe jane ne shqip?

PO
JO

E shkruajtura anglisht ne tema shqip.

E shkruajtura anglisht ne tema shqip.

· 76 · 19987

 • Postime: 1399
 • Karma: +18/-4
 • Gjinia: Mashkull

ne: 30-06-2006, 00:24:32
E di qeshte një teme qe ndoshta sdo ishte mirë ta hapja, por s'po me rrihej pa e shkruar. Kisha një vërejtje për disa persona qe e dinë shumë mirë se kush janë, pa përmendur emra dhe qe shkruajnë vetëm anglisht aty ku te gjithë shkruajnë shqip. Ne këtë forum hyjne dhe nga Shqipëria, nga Italia nga Zvicra e shumë e shumë vende te tjera, dhe jo te gjithë dinë anglisht dhe për ata njerëz është shumë e vështirë ti kuptojnë çfarë eshte shkruajtur. Kur dikush shkruan shqip dhe merr përgjigjen anglisht, kjo tregon një tangerllik qe do të tregoj se gjoja ka harruar shqipen dhe se e ka me kollaj te shkruaj anglisht sesa shqip. Për mendimin tim, mbase dhe jam i gabuar duhet te moderohen shkrimet anglisht ne tema shqip, dhe postimet qe jane ne anglisht te lejohen vetëm ne temat qe jane vetem anglisht.

 • Postime: 3782
 • Karma: +16/-2
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 30-06-2006, 02:06:44
Sot, brenda pak orëve kam fshirë rreth 15 postime ne gjuhën angleze ne tema shqip.

U lutem zeristeve qe shkruajnë nganjëherë anglisht ne tema shqip qe të mos na ngarkojne akoma me shumë neve moderatoreve. Na e kurseni edhe neve kohën, qe të kemi mundësi te ulemi kembekryq me ju dhe te bisedojme te gjithë si anetare te thjeshtë dhe te barabarte... si Zëristë!

Besoj se edhe anetaret dhe moderatoret e tjere jane ne nje mendje me mua.

 • Postime: 27102
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 30-06-2006, 10:05:58

Besoj se edhe anetaret dhe moderatoret e tjerë janë ne një mendje me mua.

Une kam qene i pari qe kam bere debate me antaret rreth ksaj gjeje,po prap disa vazhdojn te njejtin hafaz duke shkruajtur Anglisht.

Tribiano jam me ty per gjithcka qe ke thene,po une mendoj se sduhen moderuar ato shkrime,po eshte e mira te hiqen fare se eshte shume e merzitshme kur i editon se kur i fshin e ke me te thjeshte.

#3 ne: 30-06-2006, 10:47:10
The thone pastaj ckane Moderatoret qe na fshijne postimet!

 • Postime: 305
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 30-06-2006, 11:29:54
ky eshte forum shqipetar dhe duhet te shkruhet shqiiiiiiiiiiiiiiii p...........

 • Postime: 77
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 29-07-2006, 10:56:55
Doja tju beja me mire te them dy kerkesa:
1. Mos lejoni ju lutem shkrime ne gjuhe te huaj aty ku shkruhet vetem shqip(jashte rubrike per gjuhe te huaj).Ne se nje shkrim te nje gazete te huaj nuk e perkthejne,eshte gati njelloj sikur te mos botohet.Jo te gjithe dine gjuhe te huaja.
2.Shume shkrime qe sillen rreth se njejtes teme i gjen neper tema te ndryshme.A mundeni ti kanalizoni ne temen qe i permbledh me mire.
Ju faleminderit,p.p.

#6 ne: 23-01-2008, 09:59:04
Dhe vazhdojne te shkruajne akoma...dhe as qe merret masa per kete gje !

Se kuptoj pse pjesa e forumisteve qe jetojne ne Angli apo Amerike shkurajne ne anglisht,duan te tregojne sa mire e zoterojne gjuhen ?

Nese eshte keshtu po ja fusim dhe kinezce mqs e dime kete gjuhe !

 • Postime: 1581
 • Karma: +8/-1

#7 ne: 23-01-2008, 11:05:13
Dhe vazhdojnë te shkruajnë akoma...dhe as qe merret masa për këtë gjë !

Se kuptoj pse pjesa e forumisteve qe jetojne ne Angli apo Amerikë shkurajne ne anglisht,duan te tregojnë sa mirë e zoterojne gjuhën ?

Nëse është kështu po ja fusim dhe kinezce m.q.s. e dimë këtë gjuhe !


Dhe unë te njejtim mendim kam..

Fatmiresisht pjese e ZY eshte dhe Albanian Forum ku te gjithe te mund te shkruajne e te diskutojne ne cilendo gjuhe.

 • Postime: 61
 • Karma: +0/-0

#8 ne: 29-01-2008, 10:38:23
un shkruajta anglisht sepse ai personi kishte bo pyetjen anglisht dhe mendova se noshta nuk dinte shqip por me mire eshte shqip anglisht te shkruajne ne forumet angleze

 • Postime: 8129
 • Karma: +2/-1
 • Gjinia: Femer

#9 ne: 29-01-2008, 22:29:33
Ka raste qe fjale e thenie anglisht (ose nje gjuhe tjeter, qe popujt flasin) pervecse nuk tingellojne mire ne shqip, por eshte e veshtire ti perkthesh. Ne raste te tjera, thenie nga filma ose seriale te ndryshme nuk kane as kuptim ne shqip. Hera e fundit qe mu fshi nje postim anglisht ishte kur une thashe Hi fiiiiiive dhe veeerrryyyy niiiiiceeeee.... Ma shpjegon kush se si ti perkthej une keto ne shqip?

Une nuk kam asnje kundershtim kur biseda te tera kthehen ne anglisht dhe fjali te tera perdoren ne vend te shqipes, por ca raste, mendoj une, mund te tolerohen, duke marre parasysh situaten.

Nese e vini re, ka shume raste qe edhe ne Albanian Forum (qe mendohet te jete anglisht) ka tema te tera ne shqip, madje edhe me gabime gramatikore ne titull si pershembull Kjo tema ketu.

Nje kerkese qe kam une ka lidhje me ato rregullat gramatikore qe keni ju administratoret ne panel. Nese e keni vene re ka shume raste qe ë vihen aty ku nuk duhen, dhe hiqen aty ku duhen... nese mund ta kontrollonit pak ate listen, do e ndihmonte forumin me shume sesa te mundohet te rregullosh gabimet e te tjereve me zor.


AD

 • Postime: 4264
 • Karma: +73/-57

#10 ne: 29-01-2008, 23:56:26
Hera e fundit qe mu fshi një postim anglisht ishte kur unë thashë Hi fiiiiiive(kjo i bjen Pershendetje pese) :D dhe veeerrryyyy niiiiiceeeee(kjo i bjen Shume bukur) :D .... Ma shpjegon kush se si ti perkthej unë këto ne shqip?

AD


Faleminderit,dhe nuk ka perse :D

 • Postime: 721
 • Karma: +20/-4
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 29-08-2009, 10:53:19
duke respektuar gjuhen tone ne respektojme vetveten

une kam simpati per shqiptaret qe dine edhe gjuhe te tjera por kur flasim shqip duhet te perpiqemi t'i shmangim fjalet e huaja

 • Postime: 6970
 • Karma: +266/-154
 • Gjinia: Femer

#12 ne: 29-08-2009, 10:57:31
duke respektuar gjuhen tone ne respektojme vetveten

une kam simpati per shqiptaret qe dine edhe gjuhe te tjera por kur flasim shqip duhet te perpiqemi t'i shmangim fjalet e huaja

E thene thjeshte e qarte.

 • Postime: 721
 • Karma: +20/-4
 • Gjinia: Mashkull

#13 ne: 29-08-2009, 11:19:04
kenga ime, mire se u ktheve ne forum,
te pershendes

 • Postime: 2648
 • Karma: +67/-6
 • Gjinia: Mashkull

#14 ne: 29-08-2009, 23:31:11
Une mendoj qe perpos tek Barkafe,ku lejohen cit-catet,mund te lejohet e shkruara angleze,me qe behet diksutim i lire aty,dhe te lidh rasti te perdoresh disa barcoleta apo shprehje ne gjuhe te tjera.
 Ne tema te tjera asai,ble kisha bere kerkes qe te perpiqemi te shkruajme sa me mire gjuhen tone letrare, e jo gjuhen e nje dialekti apo treve te caktuar,qe mund te jete e pakuptuar per dike.Ky forum eshte i te gjitheve,dhe gjuha letrare,ne mes shume te tjerave eshte nder me kryesoret qe na unifikon..

 • Postime: 1740
 • Karma: +10/-0
 • Gjinia: Mashkull

#15 ne: 30-08-2009, 04:14:19
Mire do kishte qene sikur dikush te na I sillte disa shembuj ku perzirja e shqipes dhe anglishtes  jane per tu mos duruar, kshu qe ti analizojm me thelle.

 • Postime: 1740
 • Karma: +10/-0
 • Gjinia: Mashkull

#16 ne: 12-09-2009, 01:21:16
Shume mire Capi, tani a e don nje biskot ?

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#17 ne: 12-09-2009, 19:43:57
Capi, qendrimi yt ketu eshte vetem rezultat i tolerances qe ju nuk e meritoni, prandaj mos e keqperdor!
Nuk ke nevoje te me pergjigjesh, madje eshte mire per ty te mos pergjigjesh fare.

 • Postime: 366
 • Karma: +7/-1
 • Gjinia: Mashkull

#18 ne: 20-02-2010, 22:21:43
jena shqipetare flasim shqip dhe duhet te shkruajme shqip....eshte gjuha jone e embel...

 • Postime: 1215
 • Karma: +69/-2

#19 ne: 04-03-2010, 15:08:47
mua nuk me pelqen qe gjuha shqipe te perzihet ne gjuhen angleze ose me ndoni gjuhe tjeter...por nuk  me pelqen qe edhe duke fol e perzien gjuhen ton ne gjuhe te tjera...ka shembuj shume e sidomos une mendoj qe ne shqiperi te mos fusin gjuhe te tjera ne gjuhen shqipe..shikohet se edhe neper medja kur duan te shkruajn apo shprehin dicka me mir i vjen te fusin dicka nga gjuha anleze...PSE??duke pare ne njerin aspekt te thuhet se ne gj.shqipe ska fjale te mjaftueshme...kjo eshte krej  gabim se gj.shqipe ka 36 shkronja...dhe me to formohen aqq fjale aqq fjaleee sa nuk ka nevoj te fusim fjale nga gjuhe te huaja.....FLM PER MIREKUPTIMIN

 • Postime: 721
 • Karma: +20/-4
 • Gjinia: Mashkull

#20 ne: 04-03-2010, 18:28:24
mire e the anesa, gjuha shqipe ka fjale te mjaftueshme dhe nuk ka nevoje per fjale te gjuheve te tjera.
njerezit nuk duhet te lodhen per te gjetur fjale te huaja per te shprehur mendimin e tyre, por ta thone ate shqip. te mos vuajne nga kompleksi i inferioritetit sepse qenja pjestar i nje grupi tjeter apo pasja e nje gjuhe tjeter nuk ta rrit e as ta ul vleren.

 • Postime: 1215
 • Karma: +69/-2

#21 ne: 12-03-2010, 23:38:05
flm per mbeshtetjen

 • Postime: 2555
 • Karma: +202/-176

#22 ne: 26-03-2010, 21:40:36
per mendimin tim duhen te fshihen ktu duhet te flitet vetem shqip

 • Postime: 10
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#23 ne: 06-07-2010, 17:21:02
mendoj pjeserisht

 • Postime: 3548
 • Karma: +13/-3
 • Gjinia: Mashkull

#24 ne: 23-07-2010, 20:56:48
shqippppp vetemmm

Temat e fundit