Perjashtimi nga forumi. - Meta

×
Hyrja
Profili

Perjashtimi nga forumi.

Perjashtimi nga forumi.

· 12 · 1528

 • Postime: 691

ne: 04-09-2008, 13:55:32
Jam kurjoz te di se kur nje antar perjashtohet nga forumi janet te detyruar dhe antare qe rastesisht jane te lidhur me te njejten abonent?A ka nje menyre qe i njejti person te mund te kete dy ose me shume  klonime te tij?Pra i njejti antar te jete me emra te ndryshem.Do te jete interesante.Derisa klonimi eshte arritur ne jete perse mos te realizohet dhe ne internet.Do te ishte nje kenaqesi sepse dhe ju do te ju dukej se po perjashtoni dhe antarit do ti dukej sikur e  kane perjashtuar keshtu mekati zvogelohet,por dhe verejtja eshte bere.Faleminderit 

 • Postime: 577
 • Gjinia: Femer

#1 ne: 04-09-2008, 13:59:55
Po ti kujton se nuk ka kloun ketu,,,per mendimin tim ketu ne forum kemi  hmmmmm:

 • Postime: 3787
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 04-09-2008, 14:15:58
1) Nuk lejohet qe nje anetar te kete me shume se nje llogari ketu, pervec rasteve te vecanta te miratuara nga administratoret. Nese kuptohet qe nje anetar ka me shume se 1 llogari, te gjitha ato llogari pervec njeres bllokohen.

2) Kur nje anetar perjashtohet nga forumi, perjashtohet llogaria me te cilen anetari ka "bere mekat". Per llogarite e tjera te perdorura nga ai anetar, shih 1) me siper.

 • Postime: 691

#3 ne: 04-09-2008, 14:23:06
1) Nuk lejohet qe një anëtar te këtë me shumë se një llogari këtu, përveç rasteve te veçanta te miratuara nga administratoret. Nëse kuptohet qe një anëtar ka me shumë se 1 llogari, të gjitha ato llogari përveç njeres bllokohen.

2) Kur një anëtar perjashtohet nga forumi, perjashtohet llogaria me te cilën anëtari ka "bërë mëkat". Për llogarite e tjera te perdorura nga ai anëtar, shih 1) me sipër.
Jam pjesrisht i sqjaruar.Ne një pikë shperndarje interneti mund tekete dhe abonente qe janë anetare te te njejtit forum.Duke supozuar se forumi njeh (id) e shperndaresit dhe jo te kompiuterit vetjak a nuk do të privoheshin dhe këto nga forumi?

Po bëj dhe një shtojce.Meqenëse mi ke borxhe 15 ditë qe te lahemi bashke, me bëj një klon për 15 ditë qe ta ndjejme një here shijen e kesja pune.HAHA

 • Postime: 3787
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 04-09-2008, 14:52:23
Perjashtimet bëhen sipas tre kritereve:
1) Adresa ne Internet (IP address). Disa kompjutera ne një Internet Cafe, për shembull, mund te kenë te njëjtën adrese IP. Po kështu edhe te gjithë abonentet e Albtelekom qe përdorin linjen telefonike (dial-up). Mund te perjashtojme grupe adresash, për shembull të gjitha ato qe nisin me 207.237. (Çdo adrese IP përmban 4 grupe shifrash, te formes 1.2.3.4)

2) Adresa e e-mail. Pervec adresave te veçanta, mund te perjashtojme edhe të gjitha adresat nga i njejti sherbim (për shembull mail.ru)

3) Emri i llogarise në forum.

Mund ta perjashtojme një anëtar duke perdorur 1, 2 apo te tria kriteret njekohesisht. Ka patur raste kur kemi perjashtuar një ISP apo një shtet te tërë.

Sido qe te jetë, Anesti, klonet nuk lejohen.

 • Postime: 691

#5 ne: 04-09-2008, 15:01:04
Perjashtimet bëhen sipas tre kritereve:
1) Adresa ne Internet (IP address). Disa kompjutera ne një Internet Cafe, për shembull, mund te kenë te njëjtën adrese IP. Po kështu edhe te gjithë abonentet e Albtelekom qe përdorin linjen telefonike (dial-up). Mund te perjashtojme grupe adresash, për shembull të gjitha ato qe nisin me 207.237. (Çdo adrese IP përmban 4 grupe shifrash, te formes 1.2.3.4)

2) Adresa e e-mail. Pervec adresave te veçanta, mund te perjashtojme edhe të gjitha adresat nga i njejti sherbim (për shembull mail.ru)

3) Emri i llogarise në forum.

Mund ta perjashtojme një anëtar duke perdorur 1, 2 apo te tria kriteret njekohesisht. Ka patur raste kur kemi perjashtuar një ISP apo një shtet te tërë.

Sido qe te jetë, Anesti, klonet nuk lejohen.
Thuaj tashti qe ska te drejte Papa qe kritikoi klonimin si nje fenomen negativ.Faleminderi t me pelqeu pergjigja.

 • Postime: 3258
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 05-09-2008, 16:15:38
Kjo nuk eshte rubrika e duhur per diskutim. Nese keni dicka ne lidhej me kete pune, kaloni tek Zeri yt, e jo ketu.

Kalofshi mire.
Gjumashi!

 • Postime: 3787
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 10-09-2008, 23:38:43
CapkenjA, do hithra ti? :D Mos je gje prape me ato... provimet e kam fjalen?

Po pse e bezdis MAX-in, me thuaj mua a derebardhe, ta kandis mire perjashtimin. ;)

Me nis nje MP nese e ke me te vertete.

 • Postime: 12234

#8 ne: 10-09-2008, 23:43:34
Syrgjo une kam nje kerkese per perjashtim. :D


Ama jo mua Charlien se ma lodhi shpirtin. :D

 • Postime: 4261

#9 ne: 11-09-2008, 15:43:37
Lefto ti ne pushim je e di ...po mos te eshte bere merak te marresh edhe nje muaj tjeter pushim keshtu gratis nga forumi e ke ee :D

Nese do lajmroje Syrgjynin nuk perton ky hiq :D

 • Postime: 3787
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 11-09-2008, 22:38:39
A t'ju perjashtoj te dyve qe te bini rehat? :d

 • Postime: 3258
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 02-11-2008, 14:11:42
Pershendetje Anesti!!!

Kete problem qe ke shkruajtur ti, eshte vertet per te diskutuar, por nuk varet prej meje!

Kam qen para disa ditesh ne Shqiperi, dhe aty kan vene re menyren se si lidheshin njerezit me Internet dhe kjo nuk me pelqen!

Psh ADSL eshte lidhje e mire, por dhe lidhje koti, pasi te gjithe kan nje IP adres, por dhe keto 3G, eshte dhe me keq!

Une jap propozim te bllokohet emri pra emrit ti behet ban e jo IP!

Kalofsh mire!
Gjumashi

Temat e fundit