Zoologji - 2

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime ne lidhje me zoologjine.

Pergjigje nga: justA

Ylli i detit

JustA
19-04-2011, 20:21:57
...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
03-04-2011, 12:05:20

Pse koala kurrë nuk është e etur?

Koala australiane është kafshë e qetë dhe frikacake, e cila më me kënaqësi qëndron në vende të larta. Fjala australiane “koala” do të thotë “kafsha e cila nuk pi”. Dhe vërtetë, askush deri më tani kurrë nuk e ka parë koalën duke pirë ujë!Koala e shuan etjen me lëngën e yndyrshëm nga gjethet e eu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-04-2011, 16:37:24

Peshku që sulmon njerëz dhe krokodilë

Mega peshqit janë peshq të mëdhenj të ujërave të ëmbla, që mund të rriten deri në përmasa aq të mëdha sa paraqesin rrezik potencial edhe për njeriun.Para një kohe të shkurtër një peshkatar nga vendi Vicksburg në Missisipi zuri një monstrum të vërtetë prej peshku, një peshk aligator (atractosteus...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-03-2011, 23:53:18

E ardhmja tragjike e kafshëve

Studimi, i cili bazohet në punën dhe studimet e qindra shkencëtarëve, është analiza më e detajuar e dekadës së fundit dhe ka zbuluar se konservimi dhe ruajtja e majmunëve dhe e primatëve të tjerë është përkeqësuar dramatikishtE ardhmja tragjike e kafshëveGati gjysma e të gjithë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
23-03-2011, 02:50:02

Stop robërisë së kafshëve

Stop robërisë së kafshëve      Nga Animal Rights in Albania Now Shqipëria për fat të keq njihet në gjithë botën për nga mënyra se si ajo i trajton kafshët. Reagimet alarmuese dhe trishtuese janë shumë të forta sidomos ndaj mbajtjes së kafshëve të egra të mbyllur në kafaze në kus...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
05-02-2011, 17:00:38

Ekspertët, frikë nga mushkonja “vrasëse”

Një grup ekspertësh kanë zbuluar një lloj të ri të panjohur mushkonje, në gjendje që të transmetojë shumë më tepër semundjet si malarja.Në artikullin e botuar sot në “Science Magazine”, mësohet se ky lloj mushkonje i kishte shpëtuar klasifikimit midis gjallesave, pasi shmang kënetat dhe burimet ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
05-02-2011, 16:59:54

Zogjtë në Çernobil, me mutacione

Zogjtë që jetojnë në zonën pranë Çernobilit kanë një tru 5% më të vogël se normalisht, si efekt i lidhur drejtëpërsëdrejti me mutacionet gjenetike që ka shkaktuar shpërthimi bërthamor.Përfundimi u arrit pas studimit të 550 llojeve të zogjve, të cilët i përkasin 48 specieve të ndryshme. Rezulatet...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-01-2011, 16:58:28

Një balenë e vdekur gjendet në bregdet

Një balenë 25 metër e gjatë është gjetur e vdekur dhe kjo pasi ishte bllokuar në mes të lumit dhe grykëderdhjes së Serchi, në brendësi të parkut natyral të Shën Rossore, në komunën e San Giuliano Terme (Pisa). Balena është vënë re ditën e dielë pasdite, në një shtrirje të detit ku ai është ende ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-01-2011, 14:05:29

Gorilla që ecën si njeri

Ambam quhet gorilla që nuk ecën me të katër gjymtyrët si “shokët” e tij në kopshtin zoologjik të “Port Lympne” në Kent (Angli), por preferon një mënyrë më “njerëzore”.Një video prej 18 sekondash në “Youtube” po bën xhiron e botës ku shihet gorilla duke bërë një shëtitje.Kujdestari i këtij kopsht...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
21-01-2011, 10:42:53

Zbulohen fosilet e pterosaurve

Shkencëtarët dhe paleontologët zbuluan fosilet e pterosaurve në Kinë. Fosilet mendohet se datojnë mbi 160 milionë vjet më parë.Zbulimi u publikua në revistën “Science” ku thuhet se fosilja e një pterosauri (reptil fluturues) përmban edhe një vezë, cka u mundësoi shkencëtarëve për të përcaktuar p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-01-2011, 09:39:42

Chrysopelea Paradise - Një lloj gjarpri, në Azinë Juglindore, mund të fluturojë

Një lloj gjarpri, i cili jeton në Azinë Juglindore, është në gjendje të fluturojë në kuptimin e vërtetë të fjalës, bënë të ditur kërkues rus, në numrin e sotëm të së përditshmes Pravda.Nga vëshgimi i kërkuesve, u arrit në përfundimin se gjarpëri me trup deri një metër e gjysmë, ka një strukturë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-01-2011, 00:33:25

Edhe orangutangët vuajnë nga obeziteti

Nuk janë vetëm njerëzit që shëndoshen gjatë sezonit të festave, por edhe specie të tjera të ngjashme me ne. Siç tregoi e përditshmja angleze “The Guardian”, një orangutang u fotografua me një bark sa tre majmunë të tjerë të këtij lloji marrë bashkë.Majmuni i seksit femër ndodhet në një park naty...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
14-12-2010, 11:04:08

Harabeli

Harabeli është njëri prej paseriformëve më popullor dhe i përket familjes Ploceide. Janë të përhapur nga tropikët deri në zonat me klimë të butë. Meqë jeton në mbarë Evropën, madje edhe në vendin tonë, harabeli quhet edhe harabeli evropian.Konsiderohet i dëmshëm për bujqësinë, ngaqë, pavarësisht...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-12-2010, 13:11:11

Përse sulmojnë peshkaqenët?

Prej fillimit të vitit në të gjithë botën llogariten 90 persona, viktima të sulmeve nga peshkaqenët. Brigjet më të rrezikshme janë në Amerikë, Australi dhe Afrikë të Jugut.Viktima e fundit megjithatë është regjistruar në Sharm el Sheik dhe autoritetet lokale nuk kanë lejuar më pushuesit që të hi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
07-12-2010, 10:58:46

Karkaleci

Karkalecat janë grup i madh i insekteve (mbi 10.000 lloje) të përhapura në vende të ndryshme të botës. Në kokë kanë dy antena të gjata, ndërsa aparati i gojës është i përshtatur për grimcim.

M A X
07-11-2010, 22:05:15

Luantigri

   Njihni hibridin gjigand që vjen nga Luani dhe Tigri    Kokat e tyre janë si të një luani, por kanë vija të zbehta si të një tigri në lëkurë dhe kembë të shkurtër. Ato janë të kryqëzuar me një mashkull luan dhe një tigreshë. Kur ai ishte i vogel peshonte 50 kg dhe kur të rrite...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: dreamm, Rinor Mujaj, olti

Stewie macja më e gjatë në botë

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-10-2010, 21:30:25

Zhdukja e shqiponjës

Shqiponja, një simbol i vjetër i përdorur në flamuj, stema e zbukurime, është shpendi që po njerëzit i kanë veshur shumë virtyte. Zhdukja e shqiponjës Grekët dhe persianët e shenjtëruan atë me diellin, si simbol i lartësimit. Kombe të tjera të lashta personifikonin me të, shpendin që udhëheq shpirtrat. Ndër
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-10-2010, 19:18:38

Qentë bëhen pesimistë kur lihen vetëm

Edhe qentë kanë ndjenja, madje ata bëhen me ankth kur lihen vetëm për një kohë të gjatë, duke pasur një vizion “pesimist” për botën.Këtë e kanë zbuluar kërkuesit e Universitetit të Bristolit. “Të gjithë kemi tendencën të besojmë se kafshët shfaqin të njëjtat ndjenja si ne kur bëhet fjalë për sho...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
09-10-2010, 16:18:05

Bletët, ja shkaqet e zhdukjes së tyre

Kohët e fundit, në të gjithë botën po ndodh një katastrofë e heshtur: zhdukja e bletëve. Natyrshëm lind pyetja se çfarë po ndikon në zhdukjen e tyre? Duke nisur që prej vitit 2006, vetëm në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, 20 deri në 40 për qind e zgjojeve është prekur nga fenomeni i quajtur si ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
08-10-2010, 01:34:23

34 kuriozitete nga bota e kafshëve

1. Lepujt pëlqejnë jamballin, por ata nuk mund ta hanë atë, sepse nuk tretin dot sheqernat.2. Kërmijtë kanë katër hundë: 2 për të marrë frymë dhe 2 për të nuhatur.3. Bletët kanë qime në sy për të kapur polene sa më shumë të jetë e mundur.4. Këmba e djathtë e një pule është më e ndjeshme sesa e m...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: alegri, ·÷±±÷·‡±: Adrenalina :±‡, Ilir Selmani

Kali me i vogel ne bote

alegri
28-09-2010, 11:49:58
paska lind gjashtanik
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
23-09-2010, 14:26:56

Lopa lind një derr

Ndodh çudia e radhës:Një fermer në Zimbabve është tronditur pasi një lopë e tij lindi një viç me tiparet e një derri.Tinos Mberi nga Chatworth në shtetin afrikan nuk ka mundur ti besojë syve të tij, kur ka parë krijesën e sapolindur.Është e pamundur që lopa të lindë një derr: ky ishte mendimi i ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: ωιη∂σω ιη тнє ѕкιєѕ, BeRni

Dinozauri Nesi fotografohet sërish!

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
03-09-2010, 15:54:08

Majmuni rrit dy luanesha të vogla!

Karolina Veriore, 3 shtator - Asgjë nuk mund të krahasohet me përqafimin e nënës. Por kur ajo nuk është, dy luanesha mund të mbështeten në dikë që do t’i ruaj, e prej të cilit më së paku pritet.

Berni
04-08-2010, 00:35:58

Në dete jetojnë 230 mijë lloje peshqish, në Mesdhe 17 mijë

Pasuria e gjallë që jeton në ujërat e deteve të botës numërohet të jetë rreth 230.000 lloje të ndryshme, ku vetëm deti i Mesdheut së vendin e katërt për biodiversitetin më të madh dhe të larmishëm.

Berni
31-07-2010, 00:28:51

Zhdukja e dinosaurëve brenda një nate

Dinosaurët lartësoheshin mbi çdo kafshë tjetër mbi faqen e tokës. Me luspa, kthetra dhe muskuj të fortë, këta reptilë gjigantë u zhvilluan për miliona vjet për t'u bërë zotërit e padiskutueshëm të të gjitha formave jetësore parahistorike.

Berni
30-07-2010, 16:21:06

Felinët në rrezik, 80 % në kufirin e zhdukjes

Bota rrezikon një të ardhme pa familjen e felinëve të savanave. “Rreziku është konkret pasi 80 % e tyre rrezikojnë të zhduken dhe nëse duam që të mos i kemi si specie vetëm në kafaz duhet të luftojmë të gjithë”.

Berni
26-07-2010, 15:56:47

Fotografohet bufi i rrallë, kujtohej i zhdukur që nga vitet ‘60

Bufi, i cili ishte menduar që ishte zhdukur dhe që më nuk ekzistonte, është shfaqur i gjallë dhe në gjendje të mirë. Studiuesit besonin se kjo specie ishte zhdukur. Ishin shfaqur vetëm katër të tillë më 1937 dhe një në vitin 2002, më pas asnjë shenjë. Megjithatë, bufi i rrallë me emrin Lori, i g...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
RKGuitar
17-07-2010, 17:59:07

Kush ishte e para, pula apo veza? -U zbulua pergjigja

A është pula para vezës apo e kundërta? Ky dyshim, sipas shkencëtarëve britanikë, tashmë është zgjidhur. Ata kanë thënë se pulat duhet të kenë lindur të parat, parashikim ky i cili erdhi me zbulimin e proteinave në vezoret e pulës.“Shkencëtarët qysh herët kanë dyshuar se pula është krijuar para ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-07-2010, 01:14:50

Si ndodh koordinimi perfekt i botës së kafshëve?

"Si mund të shpjegohen këto fenemone të lëvizjes kaq të menjëhershme dhe praktikisht të mendimit kolektiv mekanik, përveç se me anë të transferimit të mendimit?", thoshte SelousSi ndodh koordinimi perfekt i botës së kafshëve?Transferimi i mendimit (apo diçka e tillë) tek zogjtë,...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
02-07-2010, 02:20:14

Zbulohet përbindëshi i detit

Shkencëtarët kanë zbuluar mbetjet fosile të një balene antike me dhëmbë të mëdhenj dhe të frikshëm. Zbulimi është publikuar në revistën “Nature”.Kërkuesit e kanë pagëzuar krijesën 12 milionë vjeçare “Leviathan”.Gjallesa mendohet të ketë qenë 17 metra e gjatë dhe mund të ketë ngordhur në përleshj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
22-06-2010, 23:29:11

Shimpanzetë, “luftë” si bandat e qyteteve

Ashtu sic ndodh në lagjet moderne të Los Angeles apo në metropolet e mëdha të botës ku bandat ndeshen për të fituar territor edhe shimpanzetë në xhungël bëjnë një gjë të tillë.Këtë përfundim e kanë publikuar në revistën “Current Biology” disa studiues pasi kanë analizuar për 10 vjet sjelljet e k...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
14-06-2010, 15:40:28

Këmbëmadhi

Një video e re ka nisur të qarkullojë në mbarë botën ku tregon valët termike të një trupi që i përngjan Këmbëmadhit.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
26-01-2010, 20:48:53

Shfarosjet më të mëdha të specieve në Tokë

Më shumë se 90 për qind e të gjithë organizmave që kanë jetuar ndonjëherë në Tokë, janë zhdukur. Teksa specie të reja nisën të zhvillohen për t’iu përshtatur kushteve të reja ekologjike, speciet e vjetra u zhdukën. Por ritmi i zhdukjes nuk është aspak i vazhdueshëm. Të paktën disa herë gjatë 500...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-11-2009, 14:34:04

Super-miu me kujtese 3 here me te fuqishme

[html] Krijohet super-miu me kujtese 3here me te fuqishme
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-11-2009, 00:08:35

Sahara, zbulohen eshtra krokodilesh

Ndoshta shumekush e di se miliona vjet me pare, shkretetira e Saharase ka qene nje toke pjellore dhe e mbulluar nga pemet, liqenet e kafshet tropikale.Deri tani shume pak shkencetare kishin arritur te vertetonin nje gje te tille, por zbulimi i diteve te fundit hedh poshte te gjitha dyshimet e sk...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-09-2009, 20:44:03

Edhe peshqit dinë të numërojnë

Ekziston peshku palaço, peshku i kuq, peshku elektrik, por edhe peshku matematikan. Një grup kërkuesish italianë kanë zbuluar që një lloj i veçantë peshqish, peshqit "Gambusia Holbrooki", është i aftë të bëjë llogaritje matematike. Këta peshq "llogaritës", të gjatë gati 5 centimetër, kanë ardhur...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-05-2009, 08:42:37

Kapet peshku i cuditshem ne Fier

Ajo eshte e gjate rreth 70 cm, ka formen e nje ngjale uji, por nuk eshte e tille. Ne te dy anet e trupit te saj ndodhen shtate vrima ne simetri te plote.Ndersa ka nje goje te cuditshme, ne forme zgavre ku dallohen dhembet ne forme vezake. Siper kokes ndodhet nje tjeter vrime per...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
14-03-2009, 17:01:08

Xixellonjat

Xixellonjat janë krijesat luminishente më të njohura dhe duke qene te tilla, kane terhequr shume vemendjen e shkencetareve.Drita eshte karakeristika e tyreXixëllonjat prodhojnë në trupat e tyre dritë të gjelbër në të verdhë. Drita është për xixëllonjat një mjet komunikimi. Kjo dritë përdoret edh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-02-2009, 23:48:12

Gjendet një specie e rrallë peshku në ujërat e Vlorës

Një peshk i rrallë, por edhe i bukur është gjetur 100 metra larg bregut të detit në zonën e Orikumit, nga njëri prej peshkatarëve. Peshku i rrallë është zënë me duar nga peshkatari dhe peshon plot 40 kg dhe me një gjatësi prej 1 metër. BalkanWeb
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-02-2009, 00:36:44

Gjarpri me i madh ne bote? U zhduk para 60 mln vjetesh

Nje ton dhe me gjatesi rreth 13 metra. Keto jane permasat gjigande te gjarprit me te madh ne bote, qe sipas shkencetareve ka jetuar rreth 60 milione vjet me pare.Keto permasa jane te krahasueshme me nje “Tyrannosaurus Rex”, ndersa zvarraniku ka jetuar ne kontinentin e Amerikes se Jugut. Kerkuesi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-01-2009, 00:26:29

Milingonat punetore vrasin “mikeshat” e mbretereshes

Kerkuesit gjermane dhe ata amerikane kane bere nje zbulim shume interesant rreth jetes se milingonave.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
25-08-2008, 12:26:14

Misteri i balenave gri

Ujërat në gadishullin e Çukotas, në lindjen e largët siberiane, janë trazuar. Sipas vendasve, në Brigjet Lindore, ku gjuajnë balenat gri, vitet e fundit është rritur numri i këtyre ekzemplarëve të veçantë: mishi i tyre ka një erë aq të keqe sa që as qentë nuk pranojnë të ushqehen me të. Të pakti...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
16-07-2008, 18:30:36

MacArthur's Mausmaki

MacArthur's Mausmaki eshte quajtur nje lloj i ri majmunesh, zbuluarjavet e fundit nga studiues te Institutit Zoologjik ne Hannover se bashku me shkecetaret e Madagaskarit.Kja familje majmunesh, e panjohur me pare jeton ne pyjet e dendura te rajonit Makira. Studiuesit kishin si synim te tyre st...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe