Zoologji

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime ne lidhje me zoologjine.

Pergjigje nga: olti, erlehta

Xixellonjat

M A X
28-08-2022, 00:57:27
 Screenshot_20220828-005652.jpg
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: 1dhe1.com, olti

Pinguini - Pinguinet

1dhe1
14-03-2021, 21:13:23
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: olti

Kafshe nenujore (fotografi)

M A X
18-08-2020, 23:18:28
 FB_IMG_1595162169965.jpg
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqePergjigje nga: olti, bleranda.d

Merimanga

M A X
21-01-2020, 21:25:21
 merimangat rrjeta merimanges.jpg
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
15-10-2012, 19:42:43

Syri misterioz gjigant

Një sy misterioz me përmasa të stërmëdha, pamjet e të cilit qarkullojnë në internet, po cmend publikun dhe imagjinata shkon deri atje sa shumë e kanë quajtur “syri i përbindëshit”. Bëhet fjalë për gjetjen e një banori të Pompano Beach në Florida të Shteteve të Bashkuara. Gino Covacci, një italo-...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
01-08-2012, 19:38:55

Si fluturojnë zogjtë?

Falë muskujve të gjoksit, zogjtë rrahin krahët për të fluturuar. Ata ngrihen lart duke e shtyrë ajrin poshtë dhe ecin përpara duke e shtyrë ajrin mbrapa. Krahët ngrihen lart me puplat e ngjitura pas njëra-tjetrës për të shtyrë ajrin.Format e ndryshme të krahëve bëjnë të mundur lloje të ndryshme ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-03-2012, 23:46:00

“Përbindëshat jashtëtokësorë” nga thellësitë e deteve

Shkencëtarët pohojnë që organizma të vegjël nga thellësitë e detit, që të kujtojnë përbindëshat e vegjël jashtëtokësorë që kemi parë në filmat artistikë. Këto zbulime po ndryshojnë pikëpamjet e komunitetit shkencor për jetën në fundin e oqeaneve më të thella botërore. Krimbat me luspa, apo Polyc...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-03-2012, 23:43:59

Insektet gjigande

Insektet gjigande të ngjashme me milingonat që mendohet se ishin zhdukur që në vitin 1920 zbulohen në një ishull të vogël shkëmbor në Oqeanin Paqësor. Shkencëtarët kanë zbuluar në shkëmbin ku mendohet se nuk rritet asgjë, 24 insekte të tilla gjigande 12 cm dhe pa krahë. E habitshme është se shke...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
17-02-2012, 10:24:23

Qukapiku

 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-01-2012, 11:45:19

Majmuni - Majmunët

 Kërkimet në vitet e fundit kanë treguar se sa e hollë është diferenca mes ne dhe primatëve, aq sa National Insitutes of Health amerikan i kanë kërkuar një komisioni hetimi të vendosë limitet për eksperimentiminTë ngjashëm me njeriun majmunët kanë qenë gjithnjë, por tani shkenca, falë studimeve ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-11-2011, 14:54:47

Lind një qengj me 6 këmbë

Një qengj me gjashtë këmbë është monstra që ka dal në dritë së fundi në trevën e Elbasanit. Mësohet se mostra e radhës është lindurnga një dele(lindi dy binjakë) në pronësi të familjes Gorica në Sulovë të Elbasanit.Teksa pronarët e lidhin këtë fakt me ogurin e një pjellshmërie të mbarë e mirëqën...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-09-2011, 00:00:34

Gjendet një fokë lëkurë-kuqe

Rusi, gjendet një fokë lëkurë-kuqeE ulur vetëm në plazh, kjo fokë e vogël është ndarë nga kopeja dhe faji i saj i vetëm është sepse lëkura e saj është me qime të kuqe-në të kaftë dhe ka sy bojëqielli. Pjesa tjetër e familjes ka lëkurë me shkëlqim të zi dhe kjo mund të jetë një nga arsyet pse ka ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-09-2011, 22:49:19

Anakonda

Kapet anakonda gjigande 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: olti, BeRni

Dinozaurët

M A X
15-09-2011, 11:43:22
...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-08-2011, 16:11:04

Plesioaurët

Plesioaurët nuk bënin vezë por lindninShkencëtarët në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë arritur të zbulojnë se plesiourët, të cilët kanë jetuar në të njëjtën kohë me dinosaurët, nuk bënin vezë por i lindnin të vegjlit.Lajmi është bërë i ditur në revistën shkencore “Science”, pasi një grup shk...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
07-08-2011, 11:53:14

Peshku që adhuron çokollatën

Një peshku me peshë të tepërt është dashur t’i ndërpritet ushqimi me biskota çokollate, pasi më nuk e zinte akuariumi i tij. Stafi i akuariumit ishte befasuar kur peshku i llojit gouram, me emrin Gary, kishte refuzuar ushqimin e rregullt, pasi e kishin marrë si donacion. Pastaj, pronarët e tij t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-07-2011, 00:50:59

Edhe papagajtë thirren me emër

Edhe papagajtë thirren me emër. Këtë e ka vërtetuar një grup studiuesish të udhëhequr nga specialisti Karl Berg, nga Cornell University.Grupi i shkencëtarëve ka verifikuar se thirrjet e papagajve nuk është i përcaktuar gjenetikisht, por mësohet duke dialoguar me anëtarët e familjes, njësoj si fë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-07-2011, 00:11:24

Balenat gri rrezikohen nga kompanitë e naftes

Gërmimet për gaz dhe naftë të kompanive ruse, kanë vënë në rrezik jetën e balenave në pjesën lindorë të vendit, në Oqeanin Paqësor.Alarmi është ngritur nga Komisioni Ndërkombëtar i Balenave (IWC), sipas të cilit, ka të dhëna se balenat gri, të cilat tradicionalisht janë ushqyer në ishujt Sakhali...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-07-2011, 00:10:10

Elefantët i druhen bletëve

Studimi në Oxford: Elefantët i druhen bletëveElefantët kanë frikë nga bletët. Ky është rezultati më i fundit i një grupi hulumtuesish nga universiteti i Oxfordit në Britaninë e Madhe, të cilët kanë ndërmarrë një studim 2-vjeçar.Pas problemeve të shumta të evidentuara për territor në Afrikë dhe p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-07-2011, 09:46:42

Delfinët dhe balenat në rrezik nga plastika

Balenat dhe gjallesat e tjera janë në rrezik për shkak të miliona tonelatave plastikë që hidhen në oqeane çdo vit.Delfinët dhe orkat janë veçanërisht në rrezik pasi hanë duke gëlltitur ujë.Përfundimin e ka nxjerrë një raport që do të prezantohet në konventën e Komisionit Ndërkombëtar Detar, që k...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
06-07-2011, 00:12:13

Enigma e shfaqjes së balenës gri

Gjendet në Izrael dhe në Spanjë balena gri, e cila nuk ishte parë që në vitin 1700. Mendohej ishin zhdukur të gjithaEnigma e shfaqjes së balenës griÇështja, e cila në fillim ishte vështirësisht e shpjegueshme, nisi më 8 maj të vitit 2010. Ishte pikërisht kjo datë kur u gjet një ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
04-07-2011, 15:52:03

Dragoi

Dragoi në mitologjinë kineze ishte një krijesë mitologjike pozitive. Koka e tij i përkiste një krokodili me trupin e një gjarpri dhe kthetrat e një luani dhe sy miu. Ai mbahej si një krijesë shumë e fuqishme dhe shumë e zgjuar.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
25-06-2011, 21:25:00

Devetë

Të gjithë e dimë se deveja është një kafshë shumë interesante, sidomos për mënyrën e saj të jetesës.Disa njohuri që kanë të bëjnë me këtë shtazë.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
22-06-2011, 17:15:51

Ku jetojnë gjitarët?

Gjitarët i janë përshtatur çdo lloj klime, nga jo polare, deri tek ajo ekuadoriale dhe, kësisoj, janë përhapur në gjithë botën. Peliçet e trasha, letargjia, migrimi, aftësia për të grumbulluar ushqim janë disa nga mënyrat me të cilat gjitarët kanë përballuar kushtet e vështira të klimës....
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
21-06-2011, 00:22:50

Impala

Impala është një antilopë afrikane me madhësi mesatare. Emri impala vjen nga gjuha Zulu, që do të thotë gazelë.Ato jetojnë në savanat e Kenisë, Tanzanisë, Svazilandit, Mozambikut, Namibisë, Botsuanës, Zambisë, Zimbabvesë, Angolës, Ugandës dhe Afrikës së Jugut.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
21-06-2011, 00:20:54

Balena blu, kafsha më e madhe

Balena blu është kafsha më e madhe në oqeane dhe në gjithë planetin. Ajo është rreth 30 metra e gjatë dhe mund të peshojë deri në 150 tonë. Ajo ushqehet me krijesa të vogla, si karkaleca deti, të cilat quhen planktone dhe ha rreth 4 tonë çdo ditë!
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
17-06-2011, 10:13:59

Çfarë hanin dinozaurët?

Shumë prej dinozaurëve ishin barngrënës, të tjerët gjuanin dhe hanin kafshë të gjalla, ndërsa, disa të tjerë, siç bëjnë ende sot çakallët dhe shpendët grabitqarë, ushqeheshin me kërma.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
13-06-2011, 17:09:03

Peshku tigër

Peshku tigër është një peshk tejet grabitqar, i cili arrin gjatësinë deri në 1 metër dhe peshën deri në 20 kilogramë. Ajo çka e bën të tmerrshëm këtë peshk, janë dhëmbët e tij gjigant, të cilët i ngjajnë më shumë një tigri sesa një peshku.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


Berni
16-05-2011, 16:29:16

Kafshët më të shpejta dhe më të ngadalta

Kafsha më e shpejtë nga të gjitha të tjerat mbi tokë është leopardi, i cili në mënyrë të pabesueshme mund të arrijë shpejtësinë 96 kilometra në orë, qoftë edhe për pak rrugë. Shpejtësi më të mëdha se kjo arrihen vetëm në ajër.Skifteri pelegrin, i cili është zogu më i shpejtë në botë lëshohet në ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


M A X
04-05-2011, 00:43:19

Qentë shqiptarë në takimin e tyre të parë zyrtar

Tepër e thjeshtë në madhështinë e saj, më 24 prill 2011, në kryeqytetin tonë, tashmë evropian, feks madhërisht një shfaqje tërësisht e vërtetë, pa aspak sqimë, tepër e sinqertë; kjo shfaqje sundon qendrën, madje thelbin e qendrës së kryeqytetit, Parkun “Rinia”. Është një spektakël ndër të veçant...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe