Balena blu, kafsha më e madhe - Zoologji

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Balena blu, kafsha më e madhe

Balena blu, kafsha më e madhe

· 1 · 1529

  • Postime: 27109
  • Karma: +11/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 21-06-2011, 00:20:54
Balena blu është kafsha më e madhe në oqeane dhe në gjithë planetin. Ajo është rreth 30 metra e gjatë dhe mund të peshojë deri në 150 tonë. Ajo ushqehet me krijesa të vogla, si karkaleca deti, të cilat quhen planktone dhe ha rreth 4 tonë çdo ditë!Si balenat tjera të mëdha, edhe balena blu nuk ka dhëmbë por ka në gojë disa pjesë si sitë të cilat quhen pllaka prej kocke balene.

-Pse kanë noçka disa balena?-Balena e vogël e Arktikut ka një noçkë si njëbrirësh. Ky është një dhëmb si spirale, i cili del nga koka e balenës. Meshkujt e përdorin atë për të luftuar për femra. Noçka mund të rritet deri në 3 metra.

Temat e fundit