Bota e gjarprinjve. - Zoologji

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Bota e gjarprinjve.

Bota e gjarprinjve.

· 18 · 13019

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

ne: 12-07-2007, 21:58:02
 

Anakonda e verdhe, e njohur shkencerisht si Eunectes notaeus
është mbi tre metra e gjatë. Trupi është ne ngjyrë te verdhe e i mbuluar dekorativisht me luspa te zeza.
Vendi i saj është Amerika Jugore e perhapur me gjeresisht ne Uruguaj, Paraguaj, Brazilin Perendimar, Bolivi si dhe ne verilindje te Argjentines. Ushqehet me derra pylli, zogj, peshq etj.
« Editimi i fundit: 27-04-2020, 22:31:32 nga M A X »

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#1 ne: 12-07-2007, 22:12:31
Pitoni tiger eshte nje nga llojet e gjarprinjve me te medhenj.
Ky art mund te arrij nje gjatesi prej 7 metra por gjatesia normale eshte 4 deri ne 5.5 metra. Nga kapjet e ketij gjarpri pesha me rende eshte 80 kilogram, ndersa normalet deri ne 40 kg. Ushqehet me zogj, minj, lepuj etj. Nata eshte periudha e aktivitetit te tij me te shpeshte.
Ky lloj Pitoni eshte i perhapur ne vendet e Azise Juglindore. Tailand, Vietnam, Kine, Indonezi.
 
« Editimi i fundit: 26-10-2020, 22:09:24 nga M A X »

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 12-12-2007, 13:32:00
Ne Kenia është zbuluar kobra helmuese me e madhe ne botë, lloji e saj deri me sot ka qenë i panjohur.
Kobra e re është pagezuar me emri "Naja ashei".
Ne një pickim te saj, helmi qe nxirret mund te vdes 15 deri ne 20 njerëz.
Kjo lloj kobre mund ta hedhi helmin 15 metra larg. Destinacioni është syri i "gjahut" te saj. Helmi con ne verbim te syve.


 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#3 ne: 05-01-2008, 22:27:30
Mamba e zeze...Dendroaspis polylepis

Eshtë një nga gjarperinjte helmues, me te gjatë te Afrikes. Kane një gjatesi mesatare 2. 50 m dhe gjatesi maximale 4.50 metra.
Është shumë e perhapur ne Afriken Jugore dhe Lindore.Jetojne shumë mbi pemë por edhe nën gurë.
Mamba është shumë aktive vetëm ditën. Lexis me një shpejtesi maksimale 20 kmne ore dhe i përket kështu grupimit te gjarperinjve me te shpejte.
Ushqehet me minj, zhaba, zhapinj etj. Gjahun e pickon,me pas e gelltit. Pertypja e ushqimit perfundon pas 6 - 7 ore.
Luptuesi e mambes nuk janë shumë te njohur por mendohen te jenë krokodilet dhe një lloj varanus.

Përsa i përket shumimit, koha e preferuar e tyre është stina e pranveres. Mashkulli nuhat femren dhe e provon me gjuhe mbi kokë e trup. Me pas ndodh kopulimi.
Femra bën rreth 17 vezë te pllenuara. Meshkujt nuk kujdesen për te vegjelit.

Helmi i mambes është  një Neurotoxin dhe është shumë i rrezikshem për njerëzitë. Me një pickim mund te leshoj 400 miligram helm.
Mamba jeton dhe pranë njerëzve. Shpesh gjen vend dhe mbi catite e shtepive apo fermave. Nëse një njeri pickohet nga mamba ai mund te gjeje vdekjen për 20 min, madje vetëm me 15 miligram helm te saj.

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#4 ne: 22-01-2008, 17:32:49
Sooglossidae
Eshte bretkosa me e vogel ne gjithe llojin e saj. I perket gjallesave endemike. Gjatesia e saj 1.5cm dhe lartesia 4.5cm.
 
« Editimi i fundit: 26-10-2020, 22:09:49 nga M A X »

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#5 ne: 21-02-2008, 20:46:34
Dendroaspis viridis njihet si mamba jeshile
Eshte një tjetër lloj i gjarperinjve Mamba.
Vendlindje te saja janë Gambia, Ghana, Guinea, Kamerun, Liberia, Senegal, Sierra Leone si dhe Republika e Afrikes Qendrore.
Është një gjarper helmues dhe ka një gjatesi  rreth dy metra. Helmi i këtij lloji është shumë i rrezikshem për njeriun.
Vendet e saj te preferuara janë pemët. Ushqehet kryesisht me zogj e vezë, hardhuca e zhapka. Një femër mamba bën deri ne 15 vezë. Të vegjlit dalin pas katër muaj.
 


« Editimi i fundit: 26-10-2020, 22:10:01 nga M A X »

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#6 ne: 01-11-2009, 10:12:22
 Ishulli Queimada Grande, ndodhet 36 km larg bregut jugor brazilian.
Ne kete ishull me gjatesi 1500m, 500 m gjeresi dhe nje siperfaqe prej  430.000 m², jetojne rreth 15.000 gjerperinj te llojit Bothrops insularis qe i perkasin familjes se neperkave.
Queimada Grande ze vendin e pare ne bote per dendesine e madhe te gjarperinjve helmues qe gjenden ne te. Ishulli eshte pagezuar ndryshe si "ishulli i vdekjes" pasi lloji i gjarperinjve qe jetojne ne te eshte ne extrem shume i rrezikshem, helmi i tyre eshte teper i forte dhe shume i shpejte ne veprim.
Ishulli eshte ne mbrojtje. Eshte e ndaluar qe te afrohesh ishullit ne nje largesi prej 1000 km per shkak se gjarperinjte helues jane banore edhe  te ujit. Ne kete ishull gjallesa te tjera pervec gjarperinjve, banoret e tjere jane pothuejse te zhdukur. Shume shume rralle gjen ndonje zhapik dhe zogj

 • Postime: 12343
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#7 ne: 01-11-2009, 10:28:58
sa e bukur ajo anakonda e zeze me te verdhe.

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#8 ne: 20-01-2012, 13:34:23
Diku lind nje gjarper me dy koka e diku tjeter nje lloj gjarperi mund te fluturoje , anomali qe vertete te llahtarisin 
Boa constricto nuk ka asgje anormale por sipas studimeve ky lloj gjarpri nuk e gelltit gjahun e tij pa i ndaluar rrahja e zemres.

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#9 ne: 20-01-2012, 13:46:02
Ne Tanzani eshte zbuluar nje lloj i ri gjarpri, i panjohur me pare. Viper verdhe e zi, me sy jeshile e me dy brire .

Tim Davenport, drejtor ne  Wildlife Conservation Society in Tansania, ishte pjese e grupit zbulues dhe gjarperit e ve emrin e vajzes se tij Matilda, gje qe une personalisht nuk do e beja kurre kurre kurre.............. ........  sipas tij vajza u mahnit kur e pa kete lloj gjarperi dhe shkonte shume shpesh ta shihte

 • Postime: 1439
 • Karma: +13/-5
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 20-01-2012, 19:51:07
Ne kufirin greqi shqiperi thone qe ka gjarprinj fluturues, quhen te atille jo se kane krah dhe fluturojne por jane te aft te shkeputen nga nje vend ne tretrin me deri ne largesin 15 metra, e kam degjuar disa here kete nga persona te ndryshem.

1 here kam bere ate rruge ne kembe dhe jo 100%  te plot pasi morra dhe taksi, mirpo gjarprinj nuk pash  vecse lekuren e tyre :)

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#11 ne: 22-01-2012, 15:16:28
Mesa me kujtohet mua ne Shqiperi nje lloj gjarpri Zhqetull a Shiqete, sedi tamam sesi e quanin hidhej shume nga pema ne peme,,
Kete e degjoja nga te moshuarit se vete nuk kam pare gje :D


Ja dhe matilda  :D

 
« Editimi i fundit: 26-10-2020, 22:10:16 nga M A X »

 • Postime: 1439
 • Karma: +13/-5
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 22-01-2012, 15:20:56
Shume e bukur eshte kjo matilda   :D, kush di se cfare shije ka nese e gatuan :P

 • Postime: 12151
 • Karma: +185/-20
 • Gjinia: Femer

#13 ne: 22-01-2012, 19:32:43
Shume e bukur eshte kjo matilda   :D, kush di se cfare shije ka nese e gatuan :P

Nisesh nga emri? :P

 • Postime: 1439
 • Karma: +13/-5
 • Gjinia: Mashkull

#14 ne: 22-01-2012, 20:46:44
edhe nga pamja  :P

shikoje pak kete se sa eshte :-O
Gjarpri I kosoves

 • Postime: 12151
 • Karma: +185/-20
 • Gjinia: Femer

#15 ne: 23-01-2012, 11:11:07
edhe nga pamja  :P

shikoje pak kete se sa eshte :-O
Gjarpri I kosoves

OMG. :O

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#16 ne: 03-02-2012, 13:00:15


Nga ka dale ai mor aman?? Kushedi sa lope e derra do te kete ngrene  :D

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#17 ne: 03-02-2012, 13:08:18
Ne you tube eshte e njejta video por e titulluar World largest Cobra found dead in India, mgjthse sulmi ne fund tregon qe nuk eshte e ngordhur :D


World largest Cobra found dead in India

Temat e fundit