Bota nenujore! - 2 - Zoologji

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Bota nenujore!

Bota nenujore!

· 40 · 23309

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#25 ne: 11-07-2007, 22:09:22
Ne ishullin australian Tasmani eshte gjetur i ngordhur nje kallamar 6 metra i gjate dhe peshon 250 kilogram.
Biologet jane duke vezhguar kallamarin per te gjetur shkaqet e ngordhjes si dhe vjetersine e tij.

Architeuthis notojne zakonisht ne thellesite rreth 300 metra dhe shume rralle ne siperfaqe

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#26 ne: 02-11-2007, 18:10:37
Nje grup studiuesish britanik te Bangor University kane arritur te gjejne ne brigjet e Islandes midhjen „Arctica islandica“ e cila mendohet te kete nje moshe prej 405-410 vjet.
Kjo specie i perket grupit te cpecieve me te vjetra ne planet.
Fatkeqsisht per te percaktuar moshen e „Arctica islandica“,studiuesit iu desh ta vrisnin.Ndoshta „Arctica islandica“mund te kishte jetuar edhe per shume kohe.

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#27 ne: 19-02-2008, 19:44:40
Studiuesit e detit kane zbuluar lloje te reja koralesh dhe gjallesa te tjera ujore te panjohura me pare, ne thellesite 2000 m te ujrave te antarktikut

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#28 ne: 15-03-2008, 19:31:33
Delfinet(Delphinidae) jane thesar i vertete i botes nenujore.
Ne gjithe boten njihen rreth 40 lloje delfinesh. Kane nje gjatesi nga nje meter e gjysem deri ne kater metra.
Delfini me gjatesi me te madhe, deri ne tete metra eshte Orcinus orca. Jane notare te shkelqyer dhe teper te shpejte. Shpejtesia e tyre arrin deri ne 55 km/h
Jetojne ne grupe.
Shumohen vetem nje here ne vit.
Kohet e fundit eshte bere problem zhdukja e delfineve dhe balenave. Rreth 350 000  te tille behen pre e rrjetave te peshkatareve.

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#29 ne: 12-04-2008, 15:37:58
Ne Brigjet e Indonezise është zbuluar një lloj  i ri peshku. Studiuesit tregojnë se është një lloj tepër i veçantë.Syte e peshkut nuk ndodhen ne pjeset anesore te kokës por ne pjesen ballore, tamam si njeriu. Ky peshk zvarritet e nuk noton. Momentalisht nuk ka një emër biologjik përkatës por studiuesit mendojne se i përket familjes se Antennariidae. Megjithate testimi i ADN-se do te percaktoj saktesisht se kujt familje i perket ky peshk.

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#30 ne: 18-07-2008, 20:03:26
Ja dhe nje banore i cuditshem, i botes nenujore. • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#31 ne: 19-09-2008, 16:57:31
Qindra gjallesa te reja,  te panjohura me pare jane zbuluar ne Great Barrier Reef, ne Australi. Ato jane kryesisht lloje te reja Koralesh dhe gaforresh. Por nje suprize e vecante per studiuesit e botes nunujoreka qene dhe kjo gjallese e meposhtme

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#32 ne: 08-12-2009, 07:58:55
Nje exemplar gjigand eshte shfaquar ne brigjet ujore te Japonise. Behet fjale per nje kandil deti  me peshe 200 kile e diameter 2 metra.
Kohet e fundit kandilat e detit ne kete zone jane bere rrezik pasi jane duke shkaterruar boten e peshqve.

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#33 ne: 31-12-2009, 17:15:43
Te pakten 125 balena  ne dy plazhe te Zelandes se Re.

Ne Farewell Spit kane humbur jeten 105 balena, ndersa 21 te tjera ngordhen ne bregun lindor te ishullit.

“Balenat ishin ne gjendje te keqe. Dy te tretat kishin ngordhur qe me pare, ndersa na eshte dashur te eliminojme te tjerat. Asgje nuk mund t’i shpetonte, ishte zgjidhja me humane qe mund te benim”, eshte shprehur Hans Stoffregen, perfaqesues i mbrojtjes se ambjentit ne Farewell Spit.

tch

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#34 ne: 06-01-2010, 04:50:41
Ne brigjet e Tajvanit studiuesit kane zbuluar nje lloj gaforre te re.  Gaforrja ka ngjyre te kuqe dhe e mbuluar me pika te bardha.  eshte pagezuar nga studiuesit "luleshtrydhja" dhe eshte vetem 2.5 centimetra

Ekzistojne rreth 6800 lloje gaforresh, pjesa me e madhe e tyre jetojne ne det. Disa ne uje te embel e ne toke.

 • Postime: 2870
 • Karma: +16/-0
 • Gjinia: Femer

#35 ne: 06-01-2010, 08:41:28
Une po lexoj "20,000 lega nen det" te Zhyl Vernit dhe po me pelqen shume cdo pershkrim qe i ka bere botes nenujore.

Do te doja, te pakten nje here ne jete, te beja nje udhetim si ai ne "Nautilius"....

 • Postime: 2870
 • Karma: +16/-0
 • Gjinia: Femer

#36 ne: 06-01-2010, 11:59:01
Kjo eshte gaforrja per te cilen ka folur "erlehta" :)

dailymail

 • Postime: 7085
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#37 ne: 16-01-2010, 14:22:44
Kermilli i detit Elysia chlorotica eshte gjysme kafshe e gjysme bime.
Kjo gjalle e detit permban pigmentin bimor Chlorophyll duke e mundesuar ate te bej pjese dhe ne boten e madhe bimore.
Biologet theksojne se chloroplastet  kjo gjallese e mer nga algat me te cilin ajo ushqehet sepse vete nuk eshte ne gjendje ti prodhoje ato.

 • Postime: 27311
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#38 ne: 16-07-2011, 17:12:04
Orikum, kapet një breshkë 50 kilogramë

Një breshkë 50 kilogram me moshë rreth 60 vjec ka rënë në rrjetat e peshkatareve nga Orikumi.
Ajo ishte e matrikuluar dy here cka tregon se ka qenë dhe është objekt studimi e biologeve te ndryshem, qe studiojne levizjet dhe jetegjatesine. Keto specie ujore jetojne me shume se 300 vjet dhe kapin nje peshe rreth 200 kilograme.

Peshkataret tregojne se ajo kishte mbetur e bllokuar ne rrjeta dhe kishte nje demtim ne pjesen e siperme te saj shkaktuar ndoshta nga ndonje mjet lundrues. Aktualisht breshka mbahet ne nje vaske me uje te kripur ne afersi te Rradhimes, nderkohe qe do te leshohet serisht ne det te hapur diten e hene. /top channel

 • Postime: 27311
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#39 ne: 15-09-2011, 22:56:46
Zbulohet lloji i ri i delfinëve

Disa studiues kanë arritur në përfundimin se delfinët e gjetur në jug-lindje të Australisë vijnë nga një specie e panjohur më parë.

Rreth 150 delfinë jetojnë rreth zonës së Melbërnit dhe deri më sot vlerësohej se i përkisnin racës “hundëshishe”.

Por analiza të detajuara mbi ADN-në dhe disa studime mbi kafkat e tyre kanë treguar se dy popullsitë janë të specieve të ndryshme.

Analizat u kryen nga profesorja Kate Charlton Robb dhe kolegët e saj nga Universiteti i Monashit në Melbërn.

Por grupi i shkencëtarëve ka nënvizuar se për të përcaktuar llojin e ri duhen studime të mëtejshme.  /top channel

Temat e fundit