Bretkosat - Zoologji

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Bretkosat

Bretkosat

· 4 · 2684

 • Postime: 7083
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

ne: 21-05-2010, 17:58:58
Nuk kane fund  gjetjet e reja.
Kesaj radhe gjetjet i perkasin pyjeve te vjetra te Guinese se Re. Biologet  midis shume kafsheve, zvarranikeve  e insekteve te panjohur me pare, kane gjetur nje bretkose me hunde si te  pinokut. Studjuesit e quajten kete bretkose Pinocchio 


Bretkosat!

Nisur nga DoraRubrika Lojra

 • Postime: 7083
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#1 ne: 21-05-2010, 18:07:43
Nga studimet e kryera rezultohet se genet e "thonjve" te bretkosave jane te ngjashme ne strukture si ato te njeriut. Thonjte e bretkosave  permbajne rreth 20000 deri 21000 gene, pra me pak se te njeriu por qe struktura ndertuese eshte pothuajse e njejte.

 • Postime: 7083
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 21-05-2010, 18:23:17
Bretkosat e kohes se dinosaureve  dhe bretkosa me e madhe e qe jeton sot ne Madagaskar...
Bretkosa "djalli" mendohet te jete ushqyer me dinosauer te vegjel dhe gjatesia e saj  ka qene  40 centimetra...dhe pesha  4.5 kg

 • Postime: 27259
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 14-08-2011, 12:06:28
Lëkura e bretkosës ndihmon në mjekimin e 70 sëmundjeve
Nga Gazeta Standard

Në lëkurën e bretkosave të Amerikës Jugore janë gjetur proteinat të cilat do të mund të ndihmojnë në mjekimin e madje 70 sëmundjeve, duke përfshirë kancerin, diabetin, sulmet në zemër dhe tru, ka treguar hulumtimi në Universitetin Queen’s në Belfast. Potencial të ngjashëm tregojnë edhe bretkosat e mëdha me origjinë nga Kina... dhe Vietnami, shkruan Daily Mail. “Jemi të bindur që natyra ka zgjidhje për shumë nga problemet tona. Vetëm duhet t’i bëjmë pyetjet e drejta për të arritur deri te përgjigjet e drejta. Ekstraktet nga lëkura e bretkosës janë fillim i zbulimit të potencialit të botës natyrore”, tha udhëheqësi Chris Shaw. Shkencëtarët kanë zbuluar që proteina nga lëkura, të cilat bretkosat i përdorin si mbrojte nga grabitqarët, po ashtu kontrollon edhe rritjen e enëve të gjakut. “Proteinat stimulojnë ose inhibojnë rritjen e enëve të gjakut, ndërsa rritja e enëve të gjakut ka potencial të vrasë tumoret dhe kancerin. Shumica e tumoreve mund të rritet deri në një madhësi të caktuar para se të furnizohen me oksigjen dhe materie ushqyese për t’u përhapur më tej. Me ndaljen e rritjes së enëve të gjakut, do të ngadalësohet edhe përhapja e tumorit dhe eventualisht do të vritet”, tha Shaw. Kjo nuk do të thotë që kanceri do të shërohet menjëherë, por do të ndalet zhvillimi i mëtejshëm i qelizave të tij. Bretkosat e mëdha nga Vietnami dhe Kina kanë efekt të kundërt, sepse ato nxisin rritjen e enëve të gjakut. “Bretkosat do të mund të ndihmonin te sëmundjet, tek të cilat është e rëndësishme që enët e gjakut të shërohen shpejt, siç është shërimi i plagëve, transplantimi i organeve dhe dëmtimet e shkaktuara nga sëmundjet e zemrës”, tha Shaw.

Temat e fundit