Devetë - Zoologji

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Devetë

Devetë

· 1 · 1014

  • Postime: 27109
  • Karma: +11/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 25-06-2011, 21:25:00
Të gjithë e dimë se deveja është një kafshë shumë interesante, sidomos për mënyrën e saj të jetesës.Disa njohuri që kanë të bëjnë me këtë shtazë.- Devetë u sollën në Sahara nga Azia rreth 2000 vjet më parë.

- Ato mund të qëndrojnë mbi shtatë ditë pa ushqim dhe pa ujë, duke depozituar dhjamë në gungat e tyre.

- Thundrat e mëdha, të sheshta dhe të rrumbullakëta, i ndihmojnë që të mos fundosen në rërën e butë.

- Një deve mund të pijë deri 80 litra ujë për dhjetë minuta.

- Devetë mund të mbajnë një peshë deri në 450 kilogramë.

Temat e fundit