Dragoi - Zoologji

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Dragoi

Dragoi

· 1 · 685

  • Postime: 27109
  • Karma: +11/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 04-07-2011, 15:52:03
Dragoi në mitologjinë kineze ishte një krijesë mitologjike pozitive. Koka e tij i përkiste një krokodili me trupin e një gjarpri dhe kthetrat e një luani dhe sy miu. Ai mbahej si një krijesë shumë e fuqishme dhe shumë e zgjuar.Vetë froni i perandorit quhej froni i dragoit. Kur vdiste një perandor, mendohej së shpirti i tij shoqërohej nga një dragua i kaltër në një kështjellë mbi retë e cila nuk mund të shikohej nga të vdekurit.

Mendohet se figura e parë e një dragoi është paraqitur nga një luftëtar kinez, i cili kishte si simbol një gjarpër, pasi mundte kundërshtarët e tij, ai shtonte në stemën e tij një pjesë të stemës së tyre, si kthetrat e luanit, brirët e drerit etj.

Temat e fundit