Harabeli - Zoologji

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Harabeli

Harabeli

· 1 · 1366

  • Postime: 27102
  • Karma: +11/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 14-12-2010, 11:04:08
Harabeli është njëri prej paseriformëve më popullor dhe i përket familjes Ploceide. Janë të përhapur nga tropikët deri në zonat me klimë të butë. Meqë jeton në mbarë Evropën, madje edhe në vendin tonë, harabeli quhet edhe harabeli evropian.

Konsiderohet i dëmshëm për bujqësinë, ngaqë, pavarësisht, se ushqehet me gjithfarë farash dhe insektesh, parapëlqen ta hajë edhe grurin.Puplat e tij janë karakteristike: femra dhe të vegjlit janë të ngjyrosur në mënyrë më të njëtrajtshme se mashkulli, ku te ky i fundit, ngjyra gështenjë ndërpritet në mes të kokës deri te balli nga një ngjyrë gri të plumbtë.

Në dimër është i mbrojtur nga plot 3500 pendë, të cilat arrijnë të ruajnë pa vështirësi një temperaturë normale prej 41.5 shkallë celsius, ndonëse mjedisi ku jeton mund të jetë nën zero.

Temat e fundit