Impala - Zoologji

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Impala

Impala

· 1 · 452

  • Postime: 27109
  • Karma: +11/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 21-06-2011, 00:22:50
Impala është një antilopë afrikane me madhësi mesatare. Emri impala vjen nga gjuha Zulu, që do të thotë gazelë.

Ato jetojnë në savanat e Kenisë, Tanzanisë, Svazilandit, Mozambikut, Namibisë, Botsuanës, Zambisë, Zimbabvesë, Angolës, Ugandës dhe Afrikës së Jugut.


Një impala mund të arrijë gjatësinë deri në 92 cm dhe peshon deri në 76 kilogramë. Ato kanë ngjyrë të kuqërremtë dhe janë bimëngrënëse.

Janë kafshë shumë të shpejta, mirëpo janë të preferuarat e luanëve, tigrave dhe qenve të egër, por edhe e gjuetarëve të paligjshëm.

Temat e fundit