Karkaleci - Zoologji

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Karkaleci

Karkaleci

· 1 · 1123

  • Postime: 27102
  • Karma: +11/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 07-12-2010, 10:58:46
Karkalecat janë grup i madh i insekteve (mbi 10.000 lloje) të përhapura në vende të ndryshme të botës. Në kokë kanë dy antena të gjata, ndërsa aparati i gojës është i përshtatur për grimcim.Kanë dy palë krahë. Këmbët e prapme i kanë shumë të zhvilluara dhe iu shërbejnë edhe për kërcime të gjata. Karkalecat ushqehen me bimë dhe në vendet ku kalojnë tufat e tyre, dëmtojnë shumë kulturat bujqësore.

Te ne njihen karkaleci i gjelbër, bukthi i arave, ai i shtëpisë etj. Për jetën e saj në tokë është e njohur edhe dosëza, te e cila këmbët e para i shërbejnë për gërryerje, në të cilin rast dëmtojnë rrënjët e bimëve.

Temat e fundit