Milingonat punetore vrasin “mikeshat” e mbretereshes - Zoologji

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Milingonat punetore vrasin “mikeshat” e mbretereshes

Milingonat punetore vrasin “mikeshat” e mbretereshes

· 1 · 706

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 18-01-2009, 00:26:29
Kerkuesit gjermane dhe ata amerikane kane bere nje zbulim shume interesant rreth jetes se milingonave.


Gjate studimit, ata kane zbardhur menyren e te jetuarit mes strukturave te ndryshme ne radhet e insekteve. nE Ne eksperimentit, tek milingonat punetore eshte hedhur arome hidrokarburesh, arome kjo qe ngjan shume me ate te “mbretereshave”, te cilat jane te vetmet qe mund te riprodhohen.

Duke studiuar sjelljen, eshte vene re se ne vendet ku ndodhej mbreteresha, milingonat punetore vrisnin shoqet e tyre me eren e saj, ndersa milingonat pa nje mbretereshe jetuan.

Studimi i Arizona State University eshte publikuar ne revisten “Current Biology”. “Ky studim konfirmon rendesine e madhe qe kane aromet ne boten e insekteve”, thote nje perfaqesues i grupit te studiuesve.  http://www.top-channel.tv/new/artikull.php?id=140091

Temat e fundit