Përse sulmojnë peshkaqenët? - Zoologji

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Përse sulmojnë peshkaqenët?

Përse sulmojnë peshkaqenët?

· 1 · 552

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 07-12-2010, 13:11:11
Prej fillimit të vitit në të gjithë botën llogariten 90 persona, viktima të sulmeve nga peshkaqenët. Brigjet më të rrezikshme janë në Amerikë, Australi dhe Afrikë të Jugut.

Viktima e fundit megjithatë është regjistruar në Sharm el Sheik dhe autoritetet lokale nuk kanë lejuar më pushuesit që të hidhen në ujërat e Detit të Kuq.

Sipas disa kërkuesve, që i referohet agjencia Reuters, afrimi jonormal në brigje i peshkaqeneve mund të jetë pasojë e varfërimit të faunës detare, që vjen prej peshkimit klandestin.

Sic bën të ditur biologu italian Marino Vacchi, sulmi ndaj njerëzve është një mënyrë normale e reagimit të peshkaqeneve kur u sulmohet territori i tyre.

Po ashtu peshkaqenët po zhduken, sepse pasi kapen nga peshkatarët, u pritet një pjesë e trupit dhe më pas hidhen sërish të gjallë në det. /top channel

Temat e fundit