Peshku tigër - Zoologji

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Peshku tigër

Peshku tigër

· 1 · 534

  • Postime: 27109
  • Karma: +11/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 13-06-2011, 17:09:03
Peshku tigër është një peshk tejet grabitqar, i cili arrin gjatësinë deri në 1 metër dhe peshën deri në 20 kilogramë. Ajo çka e bën të tmerrshëm këtë peshk, janë dhëmbët e tij gjigant, të cilët i ngjajnë më shumë një tigri sesa një peshku.Ai ushqehet me gjallesa të ujit, por gjithashtu sulmon edhe shpezët dhe kafshët tjera më të vogla që hyjnë në ujë. Por gjithashtu janë regjistruar edhe shumë sulme ndaj njerëzve.

Peshku tigër jeton në ujërat e lumit Zambezi dhe Kariba Dam në Zimbabve, në Tanzani si dhe në lumin Gambia në Gambi.

Temat e fundit