Tigri. - Zoologji

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Tigri.

Tigri.

· 1 · 2023

  • Postime: 7093
  • Karma: +35/-6
  • Gjinia: Femer

ne: 19-04-2008, 17:55:13
E trishtueshme por e vertete.
Pjesa me e madhe e tigrave jetojne te burgosur ne kafaze se sa te lire ne natyre. Nje skuader nderkombetare studiuesish theksojne se shifra e tigrave qe jetojne ne kafaze eshte pese deri ne shtate here me e larte se shifra qe u takon pjeses qe jeton ne natyre-
Ne shekullin e kaluar ne vitet 1900 numeroheshin rreth 100.000 lloje tigrash nderkohe qe  ne vitet e fundit numri i tyre eshte vetem 3.000 Exemplare. Nje pjese e madhe llojesh te ndryshme jane zhdukur dhe nje pjese tjeter jetojne vetem ne kafazet e kopshteve zoologjike.
Nje lloj i tille eshte dhe tigri kinez i cili nuk i perket me  natyres por kopshtit zoologjik. Kete lajm e ben te ditur  "Current Biology"
Sot ne te gjithe boten ndodhen  ne kopshtet zoologjike, ne zirk apo ne kopshte private rreth 20 000 tigra.


Temat e fundit