Ylli i detit - Zoologji

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Ylli i detit

Ylli i detit

· 4 · 2744

 • Postime: 27102
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 19-04-2011, 16:11:01
Ylli detar i njohur si "ylli i detit", është gjallesë ujore, e cila mund t'i ketë disa gjemba. Kemi yje helmues dhe johelmues. Ata helmues vetëm me një të prekur mund ta injektojnë helmimin.Kujdes të veçantë ylli i kushton shumimit sepse e bën atë me anë të organit i cili gjendet në skaj të një pjesë të tij. Ylli i detit mund të arrijë peshën deri në 10 kilogramë.

Është një kafshë e cila lëviz shumë ngadalë. Një yll deri mund të lindë deri në 15 yje të vegjël. Yjet i hasim shumë rrallë, pasi konsiderohen si gjallesa të fundit të detit.

 • Postime: 359
 • Karma: +5/-0
 • Gjinia: Femer

#1 ne: 19-04-2011, 20:19:43
Gjigante, shumë e bukur, por sidomos një grabitqare e egërsuar. Bëhet fjalë për yllin detar për rekord “Guinnes” që gjendet në qendrën "Sealife" të Weymouth në Dorset, por shpejt do të transferohet në Finlandë.
“Falë 20 majave të saj – ka deklaruar biologu detar Chris Brown – them se është një bukuri e vërtetë. Do të qëndrojë me neve për dy javë – ka përfunduar ai -, por nuk kam shikuar kurrë më parë një yll me madhësi të tillë dhe mund të them se kam jo pak përvojë. Mendoj se do të na mungojë”.   

 • Postime: 359
 • Karma: +5/-0
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 19-04-2011, 20:21:06
 :)

 • Postime: 359
 • Karma: +5/-0
 • Gjinia: Femer

#3 ne: 19-04-2011, 20:21:57
 :)

Temat e fundit