Zbulohen fosilet e pterosaurve - Zoologji

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Zbulohen fosilet e pterosaurve

Zbulohen fosilet e pterosaurve

· 1 · 503

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 21-01-2011, 10:42:53
Shkencëtarët dhe paleontologët zbuluan fosilet e pterosaurve në Kinë. Fosilet mendohet se datojnë mbi 160 milionë vjet më parë.

Zbulimi u publikua në revistën “Science” ku thuhet se fosilja e një pterosauri (reptil fluturues) përmban edhe një vezë, cka u mundësoi shkencëtarëve për të përcaktuar për herë të parë gjininë e tyre e për të vënë re ndryshimin se vetëm meshkujt kishin kurorë në kokë.

Pterosaurët, të njohur ndryshe edhe me emrin pterodaktilët e të ngatërruar shpesh me klasën e dinozaurve, dominuan qiejt e tokës 220-65 milion vjet më parë, ndërkohë që në tokë, nën këmbët e tyre qarkullonin dinosaurët. /top channel

Temat e fundit